5.12-06 Keskiviikko :)

Kohta vaimon tilille tulee rahaa!! Se on veronpalautuspäivä, mulla on jo kolme tunnuslukua mennyt eikä vieläkään näy tilillä, tämä on hermoille käypää hommaa mutta hetikö rahat tulee niin menen Essolle, raitis keskiviikko rahasta huolimatta!

12

822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Cettuz!

      viikko, raittiina.

    • Eihän se ole ko tiistai, tätä se hermoilu teettää, eli raitis tiistai.

      • Cettuz!

        Seurasin sokeana johtajaa? Korjaus tiist.viikkoa. Selvittepäin. Onneks katsoin vielä tänne . 5. joulukuuta 2006, nuin lukee tuolla alhaalla oikella kun pistää nuolen, kursorin, kellon päälle ja kait tiistai! joten nukkumaan.


    • raittiina tään päivän:))

    • Papio1

      Raitis tiistai tänään. Ja vettä sataa. Antaa sataa vaan. Mielellään vaikka koko talven.

    • ambivalenttineN

      Raitis tiistai minullakin :) Voi että miten ihanaa, kun on viimeinen työpäivä tällä viikolla...ja tosiaan veronpalautuksetkin tulee. Ihan kiva summa tiedossa, kun unohdin kerran toimittaa verokorttini ajoissa, niin meni sit 60% veroo. Ei se silloin kauheen hyvältä tuntunut, mut nyt tuntuu!!! :)

      Sain eilen kaikki vaatteetkin pakattua huomista reissua varten ja joululahjatkin on valmiina odottamssa ja paktoituna. Vien ne jo valmiiksi sukulaisten nurkkiin lojuumaan, niin ei tarvii sitten jouluks raahata niitä junassa. Kylläpä auto on kätevä keksintö, harmi vaan että se on äidin auto.

      Nyt vaan lunta odottamaan niin, että pääsee kunnon joulu- ja talvitunnelmaan. Hyvää raitista tiistaita kaikille! :)

      • sinulle!

        Eikös ole kiva että äitisi luottaa (raittiiseen) sinuun ja antaa autoaan käyttöösi. Ajatpa sitten itse tai vain äitisi kyydissä, raittiina kuitenkin on mukavampi olla sukulaisten kanssa tekemisissä.
        Itse sain viikonvaihteessa olla mukana kakkukahvit tarjonneen, raittiista vuosistaan kiitollisen ystävän toveriseuran tilaisuudessa.


      • ambivalenttineN
        sinulle! kirjoitti:

        Eikös ole kiva että äitisi luottaa (raittiiseen) sinuun ja antaa autoaan käyttöösi. Ajatpa sitten itse tai vain äitisi kyydissä, raittiina kuitenkin on mukavampi olla sukulaisten kanssa tekemisissä.
        Itse sain viikonvaihteessa olla mukana kakkukahvit tarjonneen, raittiista vuosistaan kiitollisen ystävän toveriseuran tilaisuudessa.

        Kiitoksia :) Ihan äidin kyydissä menen, mutta ei mun äitin ajotaidoissa oo hirveesti kehuttavaa, ja se ajaa sellasta kirkkokyytiä, että jopa rekatkin ohittaa. Mä voisin muuten ajaa ihan mielelläni, mut mä en suostu ajaan jos äiti on kyydissä. Mulla meni kerran niin hermot, että pysäköin auton tien sivuun ja sanoin äidille että ole hyvä ja tule itse ajamaan että tämä on sitten viimeinen kerta kun ajan sillon kun olet kyydissä. Ja sen jälkeen olen aina ollut ajamatta jos ollaan äidin ka amenty jonnekin. En viitti kuunnella sen opastusta ja huutoa siitä, miten pitää ajaa 60km/h vaik rajotus on 80km/h. Mun normaali ajovauhti kun on 100km/h mut ihan hyvin on aine mennyt eikä edes sakkojakaan ole tullut :)

        Mutta jokatapauksessa raittiina on kiva nauttia sukulaisten seurasta ja äitiäkin on helpompi kestää raittiina, tosin tänäänkin on tullut jo aika monta yhteentörmäystä raittiudesta huolimatta ja taas hän onnistui pahoittaa mun mielen. Saas nähdä miten sukulaisten luona käy. Todennäköisesti saan taas kuulla millanen luuseri oon ja miten mun mielipiteet, ajatusmaailma ja toiminnat ja kaikki mitä teen on väärää.

        Mäkin saan muuten huomenna kakkua, ja yritän syödä vain yhden palasen...tosin en tiiä onnistuuko. Lomasta aion kumminkin nauttia täysillä ja raittiina, olkoot mun äiti miten pinnallinen ja inhottava tahansa! :)


    • pisaraakaan alkoholia, koska se ei mulle sovi!

    • ma-sa

      sano ruottalainen.Täälä on kans´ äijä juopottelematta tänään.Vapaaehtoiset askareet ohjelmassa.Eilen sain siivottua pari kaappia ja paljo meni taas muistoja roskiin.Se on aikaa vievää homma ku pitää esm. kaikki kortit lukea ennenku heittää pois ja sitten tulee ne tunteet pintaan........

    • Ryyppymies

      raittiina ollaan täällä itä-karjalassakin. Päiväunillehan se on käytävä.

    • mussukka1

      Mun piti oikein hetken miettiä, mitä nyt on tapahtunut, olenkohan ollut vääränä päivänä työnteossa ja juhliakin olisi kiire katsoa.
      Piti oikein hakea tuo allakka ja varmistaa, että tänään olisi pikkusyömiset meidän kylällä, ei kyllä mitään alkoholipitoista ole tarjolla. Ihan mukava pikku suunnitteluhetki meidän vanhuksille, kuka käy koska ja sovitaan vähän piparinleipomisista. Se on minun sateisen illan ohjelma. Teille mukavaa illan jatkoa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      467
      4034
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1692
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1526
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1474
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1408
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      60
      1375
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      52
      1316
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1229
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1079
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      34
      1078
    Aihe