teidän voimianne, miten jaksatte kaikkien noin mahdottoman vaikeiden asioiden keskellä! Ei voi olla vaikeampaa tilannetta kuin omaan lapseen liittyvä huostaanotto tai sillä uhkaaminen, mitkä tahansa syyt ovat siihen johtaneetkin.
Mutta sen takia juuri pitääkin ihailla sitkeyttänne vaikean tilanteen selvittämisessä. On myös järkyttävää, miten huonosti nämä asiat on yhteiskunnan taholta järjestetty ja tukea ei ole läheskään kaikissa kunnissa saatavissa riittävästi. Mm. se asia pitäisi korjata mitä pikemmiten.
Siksi ihailla täytyy sitkeyttänne taistella lastenne puolesta! Aion rueta itsekin osallistumaan lasten puolesta tehtävään työhön, niin tärkeäksi sen ovat minulle teidän kirjoituksenne todistaneet. On hyvä, että työtä on saatu jo ilmeisesti aika laajalle, mutta lisää tarvitaan koko ajan. Ei luovuteta!
Pisteitä teille äidit!
8
309
Vastaukset
- hän pyysi sanelun
mukaan kirjoittamaan tänne viestin:
"Meitä on ryhmä aikuisia, isiä ja äitejä, jotka saimme tuttavan kautta vinkin seurata tätä palstaa. Luettu on, ei paljon kirjoitettu. Lastensuojelun alue oli meille vieras, koska emme itse ole sen kanssa joutuneet tekemisiin. Siksi olemme järkyttyneinä seuranneet, miten huonolla tolalla asiat ovat lasten kohdalla. Löysimme tätä kautta myös eduskunnan sivuille seuraamaan täysistuntokäsittelyjä lasten asioista.
Ei lastensuojelua varmasti perustettu aikanaan tällaisella toiminta-ajatuksella. Asiat ovat jotenkin ohjautuneet väärin. Tätäkö talouselämä on, että raha on päättäjillekin tärkeämpää kuin lapset? Miksi kuntia ei velvoiteta rangaistusten uhalla järjestämään lasten terveydenhuolto ja pienituloisten perheiden tuki asianmukaiselle tasolle? Ja ongelmaperheitä on autettava! Päihdevanhemmille on saatava kuntoutusta! Eikö vanhempia saa jättää huostaanotossa ilman tukea. Perhettä on autettava yhdistymään jälleen, lapset on kotiutettava kun huostan syyt ovat poistuneet.
Huoltajuusriidoissa myös puolueeton vanhemmuuden arviointi tai perheterapiaa/sovittelua, että lapsia ei eron takia huostaanoteta. Moniammatillinen työryhmä arvioimaan kaikkia huostaanottoja ja päätökset käräjäoikeuksiin. Myös koulujen määrärahoja ei saa supistaa vaan täysyisi lisätä niitä, että luokkakoot saadaan pienemmiksi, erityisopettajia ja avustajia kaikille jotka sen tarpeessa ovat. Kouluihin myös lisää terveydenhoitajia, psykologeja ja kuraattoreja, nyt heitä on liian vähän, yksi terv.hoit. 500:aa lasta kohden. Kaikkiin neuvoloihin vanhempien tukiryhmiä, että nuoret vanhemmat verkostoituvat, myös ohjausta vanhemmuuteen.
On tärkeää, että jaksatte kirjoittaa täällä, yksin jääminen ongelmineen ja ajatuksineen on myrkkyä kenelle tahansa. Kun hoidatte itseänne, hoidatte tavallaan myös lapsianne. Mitä paremmin vanhemmat voivat, sitä paremmin myös lapsi voi.
Jos uusi laki voimaan tullessaan on puutteellinen, älkää jättäkö siihen, jatkakaa työtä jos suinkin jaksatte. Ei lapsia Suomen kaltaisessa maassa saa yhteiskunnan taholta kohdella enää näin!
Voimia teille jokaiselle!"- että on tosi törkeää
viranomaisten taholta jättää huostaanoton jälkeen vanhemmat heitteille. Ihan kuin sillä ei ole mitään merkitystä, että se on vastoin lakia!
Olen kuullut, että ainakaan meidän srk:kaan ei ole järjestänyt mitään. Ainoa tukiryhmä, jonka tiedän, on Mielenterveyden Keskusliiton lapsipotilaiden vanhemmille järjestämä tukiryhmä, mutta sekään ei siis suoranaisesti koske huostaanotettujen vanhempia paitsi, että JOSTAIN syystä heitä on sinne ohjautunut.
Mutta kaikki mahdollinen tuki on tärkeää, vaikka tämä palsta, jos ei joku ole muuta löytänyt, omalla paikkakunnalla ei ole mitään tarjolla tai muuten haluaa vaihtaa ajatuksia toisten kanssa. - kauhistuin
avoinna oli huostaanotttoviranomaisen paikkoja lastensuojelussa. ihan näillä termeillä ilmaistuna. mitä ihmettelette että miksi huostaanottoja tehdään, ovatko äidit ruvenneet juopottelemaan? ei, vaan kunta on palkannut huostaanottajia.
- ÄitiAina
Kiitos sinulle ja tämän kesk.ketjun aloittajalle!
On hienoa, että joku "ulkopuolinen" viitsii ajatella sitä puolta, mitä tuskaa nämä tilanteet tuottavat sekä lapsille että vanhemmille.
Oma lapseni on otettu huostaan siitä syystä, ettei KOULUKIUSAAMISEN vuoksi pystynyt enää käymään koulua. Nyt sossutäti on täysin haluton uskomaan, että lapsi pystyisi palaamaan "normaaliin kouluun" eli kotiin ja käymään koulua, jonne haluaa.
Eli huostaanoton purkaminen tuntuu olevan erittäin vastenmielistä ainakin oman kuntani tälle nimenomaiselle sos.tädille. Mutta tiedänhän minäkin oikeuteni. Etenen aina vain ylemmälle taholle asiaani ajamaan. Oikeuteen asti, jos pakko on. Rahasta ei ole kiinni. Haluan lapselleni normaalin nuoruuden meidän perheessämme. Hän on nyt leimattuna lastenkotilapseksi... Ja syynä oli koulukiusatuksi joutuminen. Ei mahdu tajuntaani, ei..... - huostaanottojen suurta
ÄitiAina kirjoitti:
Kiitos sinulle ja tämän kesk.ketjun aloittajalle!
On hienoa, että joku "ulkopuolinen" viitsii ajatella sitä puolta, mitä tuskaa nämä tilanteet tuottavat sekä lapsille että vanhemmille.
Oma lapseni on otettu huostaan siitä syystä, ettei KOULUKIUSAAMISEN vuoksi pystynyt enää käymään koulua. Nyt sossutäti on täysin haluton uskomaan, että lapsi pystyisi palaamaan "normaaliin kouluun" eli kotiin ja käymään koulua, jonne haluaa.
Eli huostaanoton purkaminen tuntuu olevan erittäin vastenmielistä ainakin oman kuntani tälle nimenomaiselle sos.tädille. Mutta tiedänhän minäkin oikeuteni. Etenen aina vain ylemmälle taholle asiaani ajamaan. Oikeuteen asti, jos pakko on. Rahasta ei ole kiinni. Haluan lapselleni normaalin nuoruuden meidän perheessämme. Hän on nyt leimattuna lastenkotilapseksi... Ja syynä oli koulukiusatuksi joutuminen. Ei mahdu tajuntaani, ei.....hulluutta olleet viime vuosina.
Kyllä kiusaajat on saatava aisoihin ilman huostaanottoakin! Ovatko opettajatkin niin avuttomia kiusaamisen edessä, että joudutaan tällaisiin ääritoimenpiteisiin. Joka tapauksessa näistä kuulee eri puolilta Suomea.
Lisäksi se on niin outoa, että jos ammattikasvattajan näkökulmasta ajatellaan, niin kiusaaja on todennäköisesti ongelmaisempi kuin kiusattu, jolla monesti ongelmakierre vasta alkaakin kiusatuksi joutumisesta. Ja tutkimusten mukaanhan kiusatuksi voi joutua kuka tahansa.
Kuitenkin kiusattu on se, jolla alkaa olla koulusta poissaoloja, arvosanat laskevat jne. Näissä asioissa myös törmää kouluihin, joissa rehtori kieltää koko ongelman olemassa olon, vaikka sellaista koulua ei olekaan, jossa ei kiusaamista olisi. Se vääristää kuitenkin koko yhteisön asenteita pitkään jatkuessaan, missä kiusaaminen tapahtuu. Asiassa voi edetä koululautakuntaan, opetusvirastoon jne.
Monesti näitä asioita pohtiessaan päätyy aina siihen, että luokkakoot pitäisi olla pienempiä ja opettajanvirkoja enemmän. Mutta eihän se nyt ole mahdollista, sehän olisi suoranaista lapsiin panostamista kunnan sisällä...
- vanhempia, jotka
mieluusti ottaisivat vastuun lapsestaan kun vain se olisi mahdollista! Kyllä yhteiskunnan rakenteet on saatava sellaisiksi, että kaikilla on inhimilliset olosuhteet lastensa kasvattamiseen.
- niin ahne,
että haluaa omistaa ihmisetkin. Työkyvyttömyyseläkkeelle nuoresta siirtyvää sukupolvea ovat kasvattamassa. Olisikin hauskaa jos ministerit ja edustajat olisivat ne, jotka ko. lystin tulevaisuudessa kustantavat eikä toisin päin.
Maamme katoaa, kansa voi huonosti. - muutama vuosi sitten
niin ahne, kirjoitti:
että haluaa omistaa ihmisetkin. Työkyvyttömyyseläkkeelle nuoresta siirtyvää sukupolvea ovat kasvattamassa. Olisikin hauskaa jos ministerit ja edustajat olisivat ne, jotka ko. lystin tulevaisuudessa kustantavat eikä toisin päin.
Maamme katoaa, kansa voi huonosti.eläkeuudistus, jossa eläkkeiden määrät euroina putosivat reilusti. Ja tehtiinhän se siksikin, että suuret ikäluokat ovat tulossa eläkeikään ja kukas heidän eläkkeitä viitsisi maksella. Ovat vain olleet rakentamassa tätä itsenäistä Suomessa, but so what! Ei ole olemassa muuta kuin suuri MINÄ MINÄ MINÄ poliitikosta päättäjään - ja biojen irvistelijöihin.
Lasten oikeuksista viis viime mainittujen taholta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399097Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737784Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605408William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542292Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62069Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821698Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191646Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921381Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4341310Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801186