Mielipiteitä

Hei kaikki valokuvauksen ystävät :D
Siis,olen hommaamassa itselleni digijärkkäriä ja
olen päätynyt kahteen eri malliin:
1.Sony DSLR-A100
2.Canon EOS 400D

eli kysymykseni on,kumpi olisi parempi ostos?
Mielipiteitä kameramalleista?
101441
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Canon

Itse lähtisin puhtaalta pöydältä Nikoniin...D80.

Äänestä

... canon koska siinä on vähän runsaampi tarjonta oheishärpäkkeiden osalta uutena ja käytettynä.

Äänestä

Rakennelaadultaan ja kuvanlaadultaan Sony DSLR-A100 on ylivoimainen.

Itselläni on ollut Nikon-järjestemä 30 vuotta.

Äänestä

Canon on monessa suhteessa parempi, kuin sony ja edellämainitut muut merkin.

Äänestä
  • Kahdesta:
    ehdottomasti Sony, kuvainvakain ja jämäkämpi runko. Pölynpoisto molemmissa. Eos 400d on liian liru makuuni.

    Kuten jo yllä todettu, olisi nikon d80 paras vaihtoehto, vaikka kalliimpi.
    Yksinkertaisesti vain hyvä kamera.

    Äänestä

Ääni Sonyn puolesta. Hyvä ergonomia. Kuvanvakaaja rungossa. Objektiivivalikoima nyt jo hyvä ja paranee koko ajan. Muita lisukkeita toistaiseksi vähemmän kuin kilpailijoilla. Tarve ratkaisee käytön.

Äänestä
  • kuvanvakainta, jos on yksi runko käytössä. Mites kuvaat, kun täräytät kameraa? En ole Canon fani, mutta lasia, sun muuta löytyy aina yleisimpään digijärkkärin runkoon - Canoniin.

    Äänestä

  • rungossa olevaa kirjoitti:

    kuvanvakainta, jos on yksi runko käytössä. Mites kuvaat, kun täräytät kameraa? En ole Canon fani, mutta lasia, sun muuta löytyy aina yleisimpään digijärkkärin runkoon - Canoniin.

    Siis mitä sää oikein yrität selittää? Että rungossa oleva vakaaja on huono, koska kameran pudotessa mereen ei sitten ole enää vakaajaa käytössä? Mutta objektiivissa olevaa vakaajaa käytettäessä ei haittaa jos kameran tiputtaa????

    Kaikenmoisia hätäpaskoja olen nähnyt, mutta annan tästä täyden kympin, niin epätoivoinen yritys tämä oli.

    Äänestä

Kiitos mielipiteistä :)
Nikonista olen kuullut jo pitkään positiivisia puolia ja itse asiassa olenkin kyttäilyt myös Nikonin 80d mallia,mutta hinta on aika tyyris,mutta kerran se kait vaan kirpaisee,jos kamera on rahansa arvoinen...

Äänestä
  • kyse on myös rahasta, jos sen verran pystyt laittamaan lisää, saat todella jämäkän rungon huippuhyvällä käyttöergonomialla. Jonka muut ominaisuudet riittävät todella pitkälle, sen huomaat kun sitä käyttelet.

    Rungon laatua ja ergonomiaa, en itse miettinyt kun ostin ekan digijärkkärini, ja kun nikoneita ryhdyin kokeilemaan tajusin kuinka huonosti olin valinnut alunperin.
    Kuitenkin on todettava, että kaikki kolme käsiteltyä kameraa ottavat todella hyviä kuvia erot tulevat muissa asioissa.
    Ja eniten ne kuvien onnistuminen on itsestäsi kiinni :)
    Kannattaa varmaan käydä vähän kokeilemassa kameroiden tuntumaa kaupassa, se kertoo paljon myös se.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MonkeyBizz kirjoitti:

Hei kaikki valokuvauksen ystävät :D
Siis,olen hommaamassa itselleni digijärkkäriä ja
olen päätynyt kahteen eri malliin:
1.Sony DSLR-A100
2.Canon EOS 400D

eli kysymykseni on,kumpi olisi parempi ostos?
Mielipiteitä kameramalleista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu