2-pin freezer

hilow

Tuli ostettua tuuletin (90mm) ja tarkotus olis saaha toi pelaamaan sillätavalla että ei kuulus hirveetä meteliä ja tuuletus kuitenkin pelaisin ihan suhteellisen viileästi !
Mut nyt vasta ostettuani huomasin et olikin 2 napainen ja emolevyyn saa ainoastaa 3-napasen kytkettyy,joten ostin 3-napa-adapterin.
No mutta nyt kun tota pitäsi saada "säädettyä" niin onko ohjelmaa millä voi esim. kierroslukuja säätää ???

1

319

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkko!

      Kolmas lanka on rpm sensorille, joka antaa pulsseja maatavasten. Eli toinen lanka on sama kuin millä "syötetään" maapotentiaali tuulettimen moottorille.

      Ohjaus tapahtuu näin.

      Emo mittaa prossun lämpöä erillisella anturilla tai prosessoriin integroidulla anturilla tai laskee virran/jännitteen suhteesta kuinka kuumana prossu käy. (tuosta viimeisestä en ole täysin varma) Sitten emo syöttää emolevyliittimeltä (jossa lukee CPU) prosessorin tuulettimelle hieman enemmän tai vähemmän jännitettä kuin edellisellä kerralla riippuen siitä onko sen hetkinen lämpötila enemmän vai vähemmän kuin asetus arvo.

      Eli emo vartaa hetkellistä prossun lämpöä haluttuun arvoon (asetetaan BIOSista) ja muuttaa jännitettä. Mitä enemmän jännitettä, sitä enemmän kierroksia. Mitä enemmän kierroksia, sitä enemmän ääntä.

      RPM sensori on vain käyttäjälle. Tietokone ei sillä mitään tee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. 79
      4964
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4839
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4248
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      9
      3028
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2669
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2219
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe