Kopolaatat?

miten suhtautuisitte?

Usein kylppäreissä on kopolaattoja , miten suhtaudutte niihin. Täytyiskö ne aina vaihtaa, tosin tällöin eriste voi rikkoontua. Miten arvoisat asiantuntijat olette näihin suhtautuneet?

3

1822

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kylppäri

      Jos kopoja ei ole kuin pari, laattojen alla on asianmukainen vesieristys ja laattojen saumat kauttaaltaan ehjät, niin en ehkä tekisi mitään. En kuitenkaan ole asiantuntija, joten odottele muita vastauksia.

    • seinän vieressä

      Tarkoittaako että yläkerran kylppärin betonilaatta on painunut ja vesieriste hajonnut?

      • liikuntasauma

        Lattialaatan ja seinän välissä tulee olla n. 5mm liikuntasauma, kuten myös seinalaattojen ja ja lattiapinnan välillä. Jos lattialaatat on virheellisesti saumattu seinään kiinni niin seinä ja lattiapintojen eläminen on voinut aiheuttaa reunalaattojen irtoamisen. Vesieriste kestää jonkin verran venymistä. Viimeistään lattiasauman silikonisaumauksen yhteydessä tuon voi tarkistaa. Nehän kannattaa muutaman vuoden välein uusia.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      149
      11191
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      148
      5413
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      42
      4256
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      132
      3622
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2684
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1916
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      104
      1613
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      360
      1586
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      82
      1459
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1396
    Aihe