Undut ja

REMONTTI!

Meillä on talossa remontti meneillään. (Siis seinien kuivaus korjaus) ja meteli on sen mukainen.

Minulla on pari undulaattia, joita pystyn suojelemaan pölyltä, mutten melulta!

Aiheuttaako parin tunnin poraus päivässä linnuilleni kuulovaurion?

Eilen, kun porattiin paljon, linnut olivat koko loppupäivän kamalan arkoja, mutta kyllä niitä sai jo silitellä illalla, kun rauhoittuivat.
Toki olen lintujeni tukena, näinä vaikeina aikoina, mutta vaikka ne rauhoittuvatkin, niin pelkään niiden kuulojen vuoksi.
Linnulle kun ei voi laittaa korvatulppia.

2

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Ällös huolestu, johan ne linnut itsekin pitävät varsin kunnioitettavaa meteliä ihan toistensa korvien juuressa. Eli tokihan ne oudoista äänistä vähän säikähtävät ja menevät hiljaiseksi mutta tuskin kuulon puolesta vielä parin tunnin metelistä tarvitsee huolestua. Paksu kangas/täkki häkin päällä voi vaimentaa vähän meteliä jos se kovin kovalta tuntuu.

      Se vaan kannattaa remontin kanssa muistaa että lintujen keuhkot ja ilmapussit ovat hyvin herkkiä kaikille ilman epäpuhtauksille, eli tosiaan pölyltä hyvin suojaan ja jos maalataan muilla kuin vesiohenteisilla maaleilla tai lakoilla tai muuten tulee jotain kemikaalikäryä ilmaan niin linnut kannattaa kuivumisen ajaksi viedä vaikka naapurille hoitoon.

      • kyllä linnut

        huomoitu hyvin, ainoa, joka tuottaa ongelmaa, on tämä pirun meteli.

        Huonetta, jossa linnut ovat, ei remontoida vielä. Se jää varmaan ensi vuoden puolelle, kun saa tämän muun kämpän kuntoon, niin sitten.

        Oven alusta on tilkitty pyyhkein, ovi on kiinni ja ikkunaa pidän auki välillä hetken, niin saavat raitista ilmaa.

        Hyvä se vain on, että linnun korvat kestävät tämän kaiken.

        Itsellä kun vasen korva soi, niin ei sitä todellakaan semmoista toivoisi undulaateille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      290
      11352
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      133
      7020
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      100
      5771
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      38
      5118
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4291
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      3999
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3544
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3521
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3045
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      79
      3030
    Aihe