Nyt kun satsaa digilaitteisiin, tulisi tekniikka toimia sellaiset 15 - 20 vuotta. Ei mitään sellaista että joutuisi (pakotetaan) vaihtamaan tekniikkaa jo 10 vuoden kuluttua.
”Tyytyväinen nykyisenkin kuvanlaatuun”
”Tyytyväinen nykyisenkin kuvanlaatuun”
Vastaukset 13
Vanhimmat
Mitään "pysyvää" ei enää ole olemassakaan. Ei digilaitteet siinä mitenkään poikkeusasemassa ole. Maailma on muuttunut suunnattomasti ja niin joutuu muuttamaan kulutustottumuksiaan jokainen meistäkin. Hyväksytään tai ei niin tämän mukaan meidän jokaisen on elettävä ja sopeuduttava asiaan.
Miksi juuri nämä digitoosat pitäisi olla lopullisia malleja,mitä ei kehitettäisi eteenpäin?Uusia kännyköitä uusilla ominaisuuksilla sataa markkinoille jatkuvasti,ja jengi vaihtaa puhelimia puolenvuoden välein,maksaa niista 200-500 euroa eikä kukaan valita kun tekniikka vanhenee käsiin.
Nimenomaan valitetaan! Ei mitään lopullista tarvitse olla vaan jonkunlaista pysyvyyttä kaivataan.
Kuka idiootti maksaa useita huntteja puhelimesta vuoden välein!!! Nykypuhelimeni on 3 vuotta vanha ja toimii kuin junan vessa. Pysyvyyttä laitekannassa vaaditaan!
Kyllä nuo digiboksit omaavat "pysyvyyttä" aivan nykykeston mukaisesti. Nämä nykyiset boksit toimivat varmasti vielä vuosikausia. Täällä asiaa tuntemattomat riivaajat saattavat pelästytellä ihmisiä julistaessaan kohta tulevan HD-lähetykset jne. Ei ne tule olemaan kuin lisäarvoa vuosikausiin ja noilla nykyisillä bokseilla pärjätään varmasti vielä kauan. Oma 9828T boksi on moitteetta toiminut jo viitisen vuotta ja en näe mitään syytä miksi ei toimisi seuraavaakin viittä vuotta. Kyllä siinä pysyväisyyttä on tarpeeksi ainakin minulle.
Siinäpä hyvä kysymys: kuka ostaa/maksaa puhelimesta vuoden välein. Aika lailla moni. Minä en, mutta varmaan suuri osa kadulla vastaan tulevista.
Ei nykyajan tekniikan lyhytikäisyyden syy välttämättä ole valmistajissa vaan ihmisissä itsessään. Ei kukaan pakota heitä ostamaan uusia puhelimia, ellei vanha sitten leviä. Useimmiten ostetaan kuitenkin siksi, että halutaan uutta, vaikka vanhakin toimii.
Jos kukaan ei ostelisi uusia kännyköitä vuoden välein niin ei tämä touhu tällaista olisi.
Kuluttajat itse ovat kulutusmaailman takana.
15-20 vuotta vanhalla autolla?
Tämän hetkinen autoni on -95 ja hyvin pelittää vielä.
Kun kerran vanha toimii, niin miksei sillä voisi ajaa? :)
Miksi vaihtaa toimivaa laitetta? Vaihdan vasta sitten kun ei enää toimi.
En ole "härvelihomo" jolla on pakko olla aina viimeistä huutoa olevaa tavaraa.
Mikään tekninen vempele ei nykyään kestä vuosikausia. Vanhat televisiot skulasivat 20 vuotta kun nykyään varmaan 10 vuotta on ehdoton katto. Kuluttajaviranomaisten mielestä telkuilta voi taas odottaa kestoikää vähintään viisi vuotta - kuuden vuoden päästä laukeava toosa on siis ikäloppu.
Tekniikan halpenemisen vuoksi kenellä tahansa on mahdollisuus ostaa kännykkä tai tietokone. Tilanne ei ollut tällainen 10 vuotta sitten saatikka aiemmin. Eivät ne hinnat kuitenkaan "ilmaiseksi" halpene. Vehkeet tehdään tahallaan heikompilaatuisista eli halvemmista komponenteista, jotta taas muutaman vuoden päästä on pakko ostaa uusi.
Eipähän monikaan matkapuhelinvalmistaja olisi pystyssä jos ihmiset vaihtaisivat kännykkäänsä vain neljän-viiden vuoden välein. Vehkeet kehittyvät ja tarjonta lisääntyy vain koska uusia laitteita ostetaan jatkuvasti.
Maailmakin on paljon muuttunut, sillä ennen tekniikkaa (televisio, hella, auto) hommattiin niistä saatavan käytännön hyödyn vuoksi, ei siksi että vempele kuuluu imagoon, on sisustuselementti tai pillumagneetti.
Ennen kun osti jonkun tietyn kalliimman merkin, tiesi että sai laatua ja kestävyyttä. Nykyään ostaa kalliin merkin, niin se on vain statusta. Yhtä samanlainen paska se on kuin halvemmatkin.
Haluaisin ostaa sitä kestävyyttä ja laatua ja olisin valmis maksamaan siitä vähän enemmän.
Kulutusmaailma on perseestä!
En näe mitään syytä, miksi tekniikka vaihdettaisiin muutaman vuoden päästä. Boksit nyt on halvan kännykän hintaisia, vaikka joutuisi viiden vuoden välein vaihtamaan - tv-maksu siltä ajalta muuten yli 1000 egee...
Lähetystekniikka ja verkko vaatii kuitenkin mittavat investoinnit ja tuskin toimijoilla on halua muutaman vuoden välein vaihtaa kaikkea tekniikkaa uuteen.
Aivan varmasti esim. teräväpiirtotekniikka tulee lähivuosina. Se voi toimia analogisilta lähetyksiltä vapautuvilla uusilla taajuuksilla niin, että asiasta kiinnostuneet uusikoot laitteistoansa.
Muistettakoon, että tämä analogisesta digitaaliseen siiryminen oli se iso ja kallis mullistus. Jatkossa kaikki hienostelut tai HDTV ovat enemmänkin digitaalisen tekniikan hienosäätöä, jota voidaan koetella kun laitteiden hintataso on pudonnut tarpeeksi alas niin lähetys- kuin vastaanottopuolellakin.