Kolmas lapsi?

mamma11

Onko täällä muita kahden lapsen äitejä, joita viehättäisi ajatus vielä kolmannesta...? Onkohan kolmen lapsen kanssa hankala mm. matkustella yms.? Millaista väliä suosittelette kakkoselle ja kolmoselle? Miten äityispäiväraha muodostuu, jos tekee lapset alle 2v ikäerolla?

2

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on minulla!

      juu, täällä ollaan!

      minkä ikäisiä sun lapset on? mulla on poika 1v 8kk:tta ja tyttö 7kk:tta. olisin valmis kolmanteen lapseen vaikka heti! =) välillä kyllä tulee sillai, et pitäiskö vielä oottaa, kun ei oo vielä omaa taloa, niin alkaa tila loppumaan kesken, mut toisaalta taas, kyllähän sitä mahtuu ku laittaa mahtumaan =)

      mies ei kyllä vielä oo oikeen halukas kolmanteen lapseen, just sen tilan puutteen takia. mutta nää sänkyhommat... mies joskus haluaa käyttää kumia, yleensä saan kyllä tahtoni läpi ja hommaillaan ilman ehkäisyä.

      että ei me sitä kolmatta mitenkään yrittämällä yritetä, vielä. kakkonen tuli kans ihan vaan ajatuksella, tulee jos tulee. eikä mulla mikään hirvee kiire oo, tulee jos on tullakseen! =)

      tässä nyt mennään päivä kerrallaan ja katotaan mitä tulee!

    • äitikkä

      Ei muuta kuin antakaa molemmat mennä! Ihania ne ovat.

      Olin aina aivan varma, että minun lapsilukuni on 2. Tyttö ja poika. Tein kaksi, tytön ja pojan. Mutta kas kummaa, minulla on nyt 3 lasta, tyttö ja kaksi poikaa.

      Ihana kuume, kun se iskee. Tottakai kolme teettää enemmän työtä kuin kaksi, mutta ei niin paljon kuin kuvittelisi. Esim. huhtikuussa olimme reissussa Kanarialla (vauva 7kk) ja hyvin meni. Asennekysymys tämä pärjääminen varmaankin.

      Niin, tehkää lisää ja nauttikaa elämästä. Minä - ehdottomasti vain kahden äiti - haaveilen ehkä jo salassa neljännestä, mies tosin laittaa hanttiin ja talous myös...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?

      Loviisan satamaan tuotiin laiva­lastillinen pähkinän­kuoria Norsun­luu­rannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al
      Maailman menoa
      132
      3043
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      72
      2092
    3. Koulujen kesälomien siirto

      Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut
      Maailman menoa
      136
      1793
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      22
      1672
    5. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      119
      1646
    6. Inhottava stalkkeri

      Mikä ajaa ihmisen moiseen toimintaan ?
      Ikävä
      138
      1335
    7. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      1109
    8. Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?

      Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka
      Ikävä
      144
      1035
    9. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      47
      995
    10. Yhä pyörit mielessä,

      ja tällä kertaa huomasin yhden asian: Sinusta välittyi sellaista lempeyttä ja välittämisen tunnetta, jota ei voi unohtaa
      Ikävä
      29
      917
    Aihe