olemme ostamassa omakotitaloa. Teetätimme kuntotarkastuksen jossa kellaritilasta löytyi kosteutta.Arviossa luki: kuntoluokka 3 eli välttävä kunto,uusimis ja korjaustarvetta. kosteustilanne:lattia ja seinät arviolla 4 eli märkä rakenne tai vaurioita näkyvissä,heti korjattava. Voimmeko tämän perusteella vetäytyä kaupasta kokonaan? tai jos haluamme ostaa kyseisen talon tuosta viasta tietoisina, voimmeko pyytää myyjää alentamaan talon hintaa tällä perusteella?
kellaritilan kosteus
6
1128
Vastaukset
- ostajaehdokkaiden
vähän miettiä mitä on tekemässä....ja hankkia edes jotain perustietoja kiinteistökaupasta.... hohhoijaa
Olette ostamassa niin. Mutta varmaan olette tehneet kuntotarkastuksen ENNEN kauppakirjan allekirjoittamista. Eihän siinä muuten mitään järkeä olisikaan. Jos ette ole nimeänne mihinkään laittaneet, ette varmaan ole myöskään käsirahaa maksaneet, eikä teillä tällöin ole MITÄÄN velvollisuuksia ostaa ko. kohdetta. Ostotarjous KIINTEISTÖSTÄ ei sido ostajaa mihinkään, ei myöskään tarjouksen hyväksyminen sido myyjää mihinkään. Kun allekirjoitukset ovat kauppakirjassa, kaupan voi purkaa vain purkuehtojen mukaan. Kauppakirjassa voi lukea että "jos jälkeenpäin tehtävässä kuntokartoituksessa vikoja ilmenee, ostajalla on oikeus purkaa kauppa". Itse en myyjänä tällaiseen ehtoon suostuisi.
Jos edelleen haluatte kohteen, voitte pudottaa tarjouksesta löydösten perusteella vaikka puolet pois. - tyypillinen tilanne
kaikissa kellarillisissa vanhemmissa rakennuksissa...
Kysymys kuuluukin: Mikä on kellarin käyttötarkoitus?
Ja miten kellarista pääsee asuintiloihin, onko ovea, vai suora kulku yhteys, eli pääseekö ilma liikkumaan kellarin kautta asuintiloihin?
SIt voitte mennä ihteenne ja pohtia, mitä haluatte siellä kellarissa säilyttää. Kyllä perus kellari saa olla hieman kostea jne, kunhan ilmanvaihto toimii ja sitä käytetään pelkkään säilytykseen ja on ilmatiivis asuintiloihin nähden...- mikään kummoine
peruste hinnan alennukselle, jos talo rakennettu ennen 90-lukua...
- ostaisi
mikään kummoine kirjoitti:
peruste hinnan alennukselle, jos talo rakennettu ennen 90-lukua...
Jos kellarissa on kosteutta niin kyllä ne itiöt ja hajut sieltä leviävät koko taloon vaikkei olisi suoraa yhteyttäkään. Eihän rakennuksen alapuolisessa alustäytössäkään saa olla kosteutta eikä mikrobitoimintaa. Siksi siellä käytetään karkeajakoista soraa eikä mitään kosteata multamikrobimaata.
- rmt
ostaisi kirjoitti:
Jos kellarissa on kosteutta niin kyllä ne itiöt ja hajut sieltä leviävät koko taloon vaikkei olisi suoraa yhteyttäkään. Eihän rakennuksen alapuolisessa alustäytössäkään saa olla kosteutta eikä mikrobitoimintaa. Siksi siellä käytetään karkeajakoista soraa eikä mitään kosteata multamikrobimaata.
Itiöt ja hajut...?
Ja höpsis.
Kaikissa vanhojen talojen kellareissa on kapillaarista kosteutta. Ei nääs entisaikaan tehty kapillaarikatkoja anturoitten alle.
Ihan hyvin sen pienen kosteuden kanssa pärjää kun ei yritä laittaa höyrytiiviitä pintoja kellariin. Ei tule itiöitä...
Nimim. "tyytyväinen rintamiestalon asukas"
(kellari on talon paras paikka) - ja Apua!
ostaisi kirjoitti:
Jos kellarissa on kosteutta niin kyllä ne itiöt ja hajut sieltä leviävät koko taloon vaikkei olisi suoraa yhteyttäkään. Eihän rakennuksen alapuolisessa alustäytössäkään saa olla kosteutta eikä mikrobitoimintaa. Siksi siellä käytetään karkeajakoista soraa eikä mitään kosteata multamikrobimaata.
"Jos kellarissa on kosteutta niin kyllä ne itiöt ja hajut sieltä leviävät..."
Apua!
Pihamaamme on aivan kostea...
Tuleeko itöitä ja hajuja??
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2785819Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki373396Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1432627"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2212102Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol781635- 641057
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77991Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan9855Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni124847Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui10798