WW Polo 1.3

vm 88

Mikähän vois olla vikana, kun polo nykii ja sitten sammuu. Kotoani kun lähden niin käyntiin lähtee hyvin ja sitten parin kilsan päässä alkaa nykiminen ja auto sammuu. Lähtee kyllä taas käyntiin. Sitten kun saan sen kylille ja käyn kaupassa ja se seisoo jotain 5-10 minsaa, niin toimii taas kuin ennenkin ja kotiin tullessa ei mitään vikaa. Ajan sillä aikaste vähäsen. Polttoainetta ostan parin kuukauden välein (20 eurolla automaatista, mitä sillä ny saakaan alta 20 litraa)Vanheneeko bensa jotenki ?

6

2814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näinikkäästi...

      Nykiminen johtuu luultavasti tukoksesta polttoainejärjestelmässä.

      Letkuihin/tankkiin on jäänyt kosteutta joka jäätyy ja näin vaikeuttaa polttoaineen saantia, joka aiheuttaa katkoksia koneen käytössä koska polttoainetta ei tule riittävästi.

      Moottorin lämmetessä (1-2km jälkeen) jää sulaa tai lähtee bensiinin mukana moottoriin ja sulaa siellä ja höyrystyy ja menee pakotahtina ulos. Polttoaineen suodattimen vaihto ja bensanjäänestoaine (esim masinol) ovat hyviä lääkkeitä ongelmaan.

    • Jamppa1

      jäätyminen aiheuttaa yleensä juuri tuonlaisia oireita. Huomaa että jäätyminen voi tapahtua jo plussan puolella ja se on voimakkaimmillaan nollan molemmin puolin. Vähäinen käyttö kondensoi enemmän kosteutta tankkiin.

      Eli pidä tankki täynnä ja laita jäänestoa sekaan.

    • vaihtoon

      auttoi mulla

      • Mikä se on ?

        Mikä on hall anturi ?


    • todennäköisemmin

      se on sitä jäätymistä.

      kaasutin ei saa lämmintä ilmaa pakosarjalta.

      ilman otto kuntoon johan toimii...

      • Miten-------------

        ilman otto kuntoon johan toimii...
        Miten laitan ilman oton kuntoon ?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      55
      2547
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1682
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1650
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1525
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1518
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1208
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1051
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1012
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1002
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      964
    Aihe