OMG koboltti

aatu69

onkohan asiaa oikeasti kukaan tutkinut, onko koboltissa radioaktiivista säteilyä? eilisen ohjelman perusteella voisi tulla tällaiseen johtopäätökseen. säteilyn luulisi säilyvän koko käsittelyn ajan ja vielä vuosikausiakin tuotteessa.

4

966

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Silminnäkijä.....

      mutta näkeehän tuon silmilläkin.

      Meneppäs outokummuntien varteen pimeän aikaan. Kaikki kälviän tarmon kummulla käyvät pyöräilijät hohkaavat ihan vihreinä kun polkevat sitä pyörätietä.

      • Silminnäkijä

        ne vaan kateudesta vihreinä niille autoilijoille??


    • kopolttikanuuna

      Niin, itseasiassa dokumentissa sanottiin että radioaktiivisuus johtuu raaka-aineen seassa olevasta uraanista.. eli lopputuote koboltti tuskin on radioaktiivista.

      Lisäksi siinä dokumentissa unohtui (ilmeisesti tarkoitusella tai tyhmyyttään) mainita, että sen Big Hill-jätekasan hyödyntämisen ja niiden arvometallien talteenottamisen tekniikan on kehittänyt todennäköisesti OMG. Se kehitys ei ole ilmaista ja vaatii vuosien tutkimustyötä.

      Dokumentissa jäi myös mainitsematta se, että ilmeisesti on käynyt niin että tämä jätekasa on tietämättä myyty jätteenä ja myöhemmin kun siitä on alettu OMG:n toimesta tekemään rahaa. Niin kongolaiset on huomannnu että "hei .. meidän jätteellähä tehää rahaa.. mulle mule kans rojaltit". Kenen on syy?

      Nojoo, mut nämä oli ihan musta tuntuu vetoja, mutta ei tv:en kannata sokeasti aina uskoa.

      -Kobojannu

      • Anonyymi

        Vieläkö hohtaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      4
      2726
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2551
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2239
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1443
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1433
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1053
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe