Itsenäisyyspäivän paraati-lakittako ?

Uuno vaan täältä meiltäpäin

Itsenäisyyspäivän valtakunnallinen lippujuhla on täällä meitillä huomenna 6.12.Pitänee könytä paikalle.Etukäteen mietiskelin, että pitääkö jannujen(miesten)ottaa päähine jossain vaiheesta kupolista irti ? Vai onko vain Maamme laulu sellainen ? Tietääkö joku asian laidan ? Ettei tulisi aina töpeksittyä ihmisten ilmoilla.

5

898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mielipiteeni

      Älä laita hattua ollenkaan, sillähän siitä selvitään.Ei siellä niin kylmä ole. Jos kuitenkin päätät laittaa, niin eihän siitä ainakaan haittaa ole jos se lakin päästäsi pois otat.Oletpahan ainakin herrasmies :)

    • annelimestari

      Itse meinasin ainakin ottaa lähinnä housut pois tuon paraatin aikana.

    • juhlia

      Itsenäisyyspäivää tuon paraatissa tapahtuneen murhenäytelmän jälkeen.

      Siis onko Itsenäisyyspäivän juhlakulkue jotkin formulat, kun shown täytyy jatkua ripeästi ja muitta mutkitta veteraanin itsemurhan jälkeen?
      Mitä tämä meistä kertoo?

    • Käytöstavat

      Miespuoliset ottavat lakin päästä, kun juhlatilaisuuksissa tapahtuu seuraavaa:

      Kulkueen edessä kannetaan Suomen lippua ja kun soitetaan Maamme-laulua ja/tai Porilaisten marssia. Myös silloin, kun juhlallinen hautaussaatto kulkee ohitse.

      Että näin. Luulin, että jokainen armeijan käynyt tämän tietää? Vai eikö siellä opeteta enää mitään?

      • Uuno vaan täältä meiltäpäin

        Do diin, tulihan sitä faktaa.Eikä tullunna mokattua.Edellinen kyseli, että eikö armeijassa enää opeteta mitään.Mistäs minä sitä enää muistan useamman vuosikymmenen jälkeen.Sen takiahan sitä kysyinkin.Huvitti katsoa, kun puolet siviilimiehistä repi lakkia päästä, kun kenraali komensi paraatijoukoille:"Lakki päästä".Luulivat olevansa vissiin vielä harmaissa. Ai niin,terveiset sillekin vastaajalle, joka kertoi ottavansa housut em. tilanteessa pois juhlistaaksensa itsenäisyyttämme.Näytit olevankin paikalla reikäisine kalsareinesi.Jatka samaan malliin, niin taatusti tulet saamaan ansaittua kohtelua elämäsi aikana.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      322
      5616
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      74
      5129
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4196
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      52
      3871
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      43
      3534
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      122
      3229
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      92
      3095
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2229
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2158
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2118
    Aihe