Miten olet lievittänyt kuukautiskipujasi?
Ostin ekaa kertaa Aloe vera-juomaa ja voiko se auttaa kuukautiskipuihin?????
Oon ollu ihan tajuttoman kipeä aina menkkojen ekana päivänä ja tänään on ollu vain pientä jomotusta.. :o/ Outoa..
kuukautiskivut
5
385
Vastaukset
- auttaa hyvin
Aivan turha kärsiä.
Liikunta auttaa myös, jos vaan jaksaa lähteä. - Xir
Mua vaivaa aina kauhea vatsakipu kuukautisten ekana päivänä. Itse käytän Ibumax 400mg:tä. Tehoaa nopeasti kipuun ja jaksaa taas normaalisti. Suosittelen. Itselläni toimii paremmin kuin burana.
- se on :D
Tärkeintä kuukautiskivussa on käyttää ns. tulehduskipulääkkeisiin kuuluvia (ibuprofeeni, ketoprofeeni jne), eikä vanhanaikaista asetyylisalisyylihappoa (Aspirin, Disperin).
- apua
Mulla on myös kuukautisten pari ekaa päivää yleensä aika vaikeita, kun maha kramppaa. Pahoihin kipuihin käytän ibuprofeiinivalmisteita, mutta ehkäisy on vatsaystävällisempi keino. Syö enemmän kuituja jo ennen kuukautisia ja niiden aikaan ( mm. ruisleipä yms. ) ja liikunta auttaa myös; ratsastus eritoten, jos siitä tykkää. Olen itse huomannut, että jos töissä on rankempi putki menossa, ovat kuukautiskivutkin siedettävämpiä, eli fyysinen ponnistelu on aina hyväksi.
Yksi lääkkeetön kivunlievitystapa on myös lämmin viljapussi tai vastaava vatsan päällä, tai selän alla sängyllä maatessa. Ja jos omistat auton, napsauta perseenlämmitin päälle; monissa istuimissa lämpö tuntuu alaselässä asti, eli juuri oikeassa paikassa! ;)- Jennajooxxx
Hyviä vastauksia on tullu..
Nyt kekkasin ERITTÄIN hyvän luontaistuotteen. Sain sellasen ystäväni häissä kovaan päänsärkyyni ja en oikeasti uskonut,että sillä menis mitään päänsärkyjä pois..
Mut menipä kuitenkin.. *
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1107662
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1165318Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1193547Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p293527Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352574Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191886Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3561530Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961521Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?691381Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311366