Isäni kuoleman jälkeen hänen leskensä asianajaja piti perunkirjoitustilaisuuden. Hän ei kuitenkaan toimittanut tarvittavia papereita verovirastoon. Sain tietää tilanteen vasta nyt. Isäni kuoli kesäkuun lopussa ja perunkirjoitukset oli elokuussa. Nyt verottaja haluaa minun toimittavan testamentin jäljennöksen ja lesken omaisuudesta tiedot heille, mutta huonojen välien vuoksi leski ei varmasti anna ko. tietoja minulle. Eikö lesken asianajaja ole velvollinen toimittamaan täydennystiedot ja eikö hänen olisi alunalkaen pitänyt toimittaa tiedot verovirastoon? Perunkirjan toimitin jo sinne.
Perunkirja/verovirasto
pippa
5395
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kuka toimi pesän ilmoittajana ? Leskikö ? Kyllä minun näkemýkseni mukaan myös lesken varat ilmoitetaan perunkirjoituksessa.Kaikki tiedot pitäisi olla perunkirjan liitteenä, testamantti mukaanlukien.
Moikka,
verottaja tarvitsee perukirjan ja mahd. testamentin, jotta se pystyy lätkäisemään oikeat perintöverot Sinulle ( mahd. sisaruksillesi) ja mahdollisesti myös leskelle. Jos niitä ei toimiteta verotoimistoon, voi seurata veronkorotuksia. Kenen hyväksi testamentti on tehty? Jos lesken, luulisi, että hän olisi sen sinne toimittanut? Jos Sinun, toimita siitä kopio verotoimistoon.
Testamentti oli meidän rintaperillisten hyväksi, mutta leski sai hallintaoikeuden yhteiseen asuntoon testamentin määräyksellä, tosin samaan tulokseenhan olisi päädytty muutenkin, kun laki turvaa lesken oikeudet. Leski toimi pesänilmoittajana. Eikö hänen asianajajansa toiminut väärin jättäessään merkitsemättä perunkirjaan lesken varat, varsinkin kun itse kysyin per.kirj.tilaisuudessa, että eikö nuokin tiedot kuulu sinne laittaa. Ja oletin ilman muuta asianajajan perunkirjan laatijana toimittavan verottajalle tarv. asiakirjat. Näin on toimittu aikaisemmissa vastaavissa tilanteissa, joissa olen osallisena ollut. Olisi hänen mielestäni pitänyt vähintään kertoa, miten meidän olisi tullut toimia. Nyt minulla on tunne kuin joutuisin paikkailemaan ammatti-ihmisen töitä kun perunkirjaa joudutaan täydentämään. Isäni kuoltua leski ( 2 vuotta oli aviossa dementoituneen isäni kanssa) järjesti kaiken sopimatta mistään rintaperillisten kanssa. Hautaankin ehti isäni toimittamaan, ilmoittamatta meille mitään. Mitenkä verottaja voi nyt uhata minua sanktioilla, liian myöhään heille toimitetuista papereista. Perunkirjan olen jo toimittanut sinne, olinhan ollut siinä uskossa, että lesken asianinhoitaja päättäisi perunkirj,homman kun kaikki siihen liittyvä olisi tullut loppuunsuoritetuksi.
Asianajaja on toiminut väärin, olitko itse paikalla perunkirjoituksessa, olitko saanut ylipäänsä ilmoitusta pidettävästä tilaisuudesta ?
Jos pesänilmoittaja oli leski, perunkirjassa on hänen valaehtoinen vakuutus siitä, että hänen antamansa tiedot ovat oikeita, eikä hän ole jättänyt mitään tahallisesti ilmoittamatta.
Lesken varat ja velat on myös ilmoitettava perunkirjassa, näin ainakin meillä toimittiin viime vuonna, kun isäni kuoli.Kovin on ollut taitamaton asianajaja leskellä, tuosta täytyisi tehdä valitus johonkin.
Pippa kiittää!