Moi! Hankin keväällä 3,5 ja 1 kaukolasit. Nyt tuntuu, että silmät väsyy lasien kanssa ja ilman laseja jaksan katsella paremmin. Sekä lähi- että kaukonäössä on vähän ongelmaa. Mistä tuo silmien väsyminen laseja käytettäessä voisi johtua? Ehkäpä lisääntyneestä hajataitosta tai sitten liian heikoista/vahvoista laseista. Ei oikein kiinnostaisi maksaa taas uudelleen silmälääkärimaksua. Optikko kun ei voi tutkia leikattuja silmiäni. Päivät menee tietokoneen parissa työskennellessä, ehkä sekin rasittaa.
Silmät väsyy
Tyttönen 1984
1566
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Sinulla on melkoisen eripariset silmät lasiarvojen perusteella. Jos aiemmin ei ole ollut laseja käytössä, saattaa olla, että et siedä tilannetta, jossa kummankin silmän taittovirhe on täysin korjattu. Siinä tapauksessa voi kokeilla oikean silmän alikorjausta eli laseihin vaikkapa 1,0 kummallekin puolelle - tuolloin oikea silmä toki näkee huonommin, mutta tilanne saattaa olla mukavampi. Toinen vaihtoehto on se, että todellinen taittovirhe on esim. 3,5 ja 2,5 eli laseja määritettäessä olet akkommodoinut yhdellä silmällä enemmän kuin toisella ja kun toinen silmä on täysin korjattu ja toisen taittovirhe alikorjattu, aiheuttaa tämä vaivaa (aivot yrittävät nähdä kummallakin silmällä tarkasti mutta vain jompi kumpi voi nähdä tarkasti kerrallaan).
Myös muita seikkoja voi olla pielessä laseissa.
Suosittelisin uutta optikon/silmälääkärin tarkastusta.
Kerrot myös, että silmät on leikattu. Sekin, mitä on leikattu saattaisi kertoa, mistä ongelma voi johtua (et kertonut mitä silmille on tehty).