Kelpaamaton noidaksi?

Sirenia Aurosa

Ovatko mielestänne jotkin ihmiset noidiksi kelpaamattomia? Voiko olla niin että henkiset kyvyt vain puuttuisivat ja ihminen olisi täysi jästi?

Minusta tuntuu vähän, etten opi kunnolla edes lähettämään energiaa.

2

783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nightlord

      Toivottomista tapauksista en ole koskaan kuullutkaan. Ajatus "joko osaat tai sitten et, vaihtoehtoja ei ole" kuulostaa minusta tarpeettoman elitistiseltä. En ole törmännyt tähän ilmiöön missään ennen tätä.

      Energianhan nimenomaan painotetaan olevan latenttina kaikessa elävässä, joten tuntuisi täysin epäloogiselta jos vain tietyt henkilöt oppisivat sitä käsittelemään. Harjoittajan asenne ja mielentila vaikuttavat paljon:

      "The attitude of mind has great effect, so only work with a spirit of reverence."

      -Gardnerian BoS (public)-

      Sama käy ilmi myös käytännön kokemuksesta: henkilökohtaisesti tarvitsen tietynlaisen rituaalisen mielentilan harjoittaakseni energiatyöskentelyä. Millainen tämä tietty mielentila sitten itse kelläkin on? Se lienee yksilöllistä.

      Omien kokemusteni pohjalta rohkenen sanoa, että nämä asiat ovat täysin opittavissa harjoittelun avulla. Ei energiatyöskentely minultakaan aluksi luonnistunut, mutta harjoittelu paransi ongelman.

      Toki voi olla, että myös metafyysisissä asioissa lahjakkuus voi vaihdella eri osa-alueiden välillä, mutta että täydellinen, parantumaton kyvyttömyys? Vaikea uskoa.

      Auktoriteetti en tietenkään ole, ja kommenttini pohjautuvat henkilökohtaiselle kokemukselleni.

      Onnea polullesi & antoisaa harjoittelua!

      Nightlord

      • Todellakin..

        Hmm... Luulen, että kaikki voivat oppia hallitsemaan energioita yms. mutta joillekin se on vain helpompaa, eli heillä on jo osa kyvyistä käytössä, tai sitten he ovat tiedostamattaan harjoittaneet sitä esim. lapsina, jolloin isompana onkin helpompaa oppia energian käyttäminen jne.

        Ja jotkut taas joutuvat opiskelemaan vuosia, saavuttakseen edes sen tilan, missä nämä "luonnonlahjakkaat" ovat olleet jo oman oppinsa alussa.

        Ehkä ei kannata olla liian kärsimätön, ja odottaa, että vaikka vuoden opiskelun jälkeen osaisi jo jotain. Kaikki etenevät omalla tahdillaan, ja omia polkujaan seuraten.

        Kannattaa muuten ensin etsiä ne asiat, jotka ovat sinulle todella tärkeitä, esim. vesi, kivet, tarot-kortit, riimut tms. eli toisinsanoen se asia, jonka kanssa synkkaa parhaiten. Kun sen opiskelee ensin omaksi hyvin vahvaksi osa-alueekseen, on helpompi oppia lisää.

        Itselläni tälläisiä ovat esim. kivet, joita rakastan, ja joista kerään paljon tietoa, koskettelen niitä, puhun niille, ammennan niistä voimaa... Ja se todella auttaa!

        Itse en ole edes koittanut vielä loitsuja, koska en ole nähnyt mitään asiaa niin tarpeelliseksi, että olisi pitänyt taikoja tehdä. Ja olen kuitenkin tällä tiellä jo 4:ttä vuotta...


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2248
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2152
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      13
      1661
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1482
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      51
      1443
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      875
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      90
      767
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      747
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      718
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      683
    Aihe