Transalpin takarengas

Aikeissani on ostaa uusi takarengas Honda Transalpiin ja ajattelin tällä kertaa kokeilla touring- tyyppistä rengasta. Onko kokemuksia mikä on paras rengasmerkki? Itse olen kallistumassa Metzeleriin. Saksastahan noita näkyy saavan melko edullisesti. Onko kokemuksia Saksasta tilailusta, onko ongelmia?
62282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Keväällä laitoin Varaderoon Michelinien tilalle Metzelerin Tourancet.
Kelpo gummit,pitoa riittää kantata vaikka jalkatapeille,sateellakin on hyvä tuntuma,hiekkateillä loppuu iteltä kantti ennenko renkaalta.
Kulutuskestävyyttä riittää,kauden ajojen jälkeen ei kulutusta juuri huomaa.
Pidän kyllä Metzeleriä ainakin Micheliniä parempana.
ps.ite ostin renkaat moottoripyörä.org.ista talvitarjouksella edullisesti.

Äänestä

Metzeler Tourancet 90/90/21 ja 140/80/17 käyttöä vailla. Osta pois yht. 180 euroa.

Äänestä

Misukan Sirac hyvä, voi poiketa myös soralle.

Äänestä

Omia kokemuksia Transalpin renkaista:
- Bridgestone TW47 etu ja TW 48 taka
kestopäällystellä suuntavakaa , ei huomaa uria, ei ohjaudu pois ajolinjalta, helppo ja nöyrä ajaa , etupää soralla levoton. Kesto edessä 20000km , takana 7500km

- Michelin Sirar taka:
urissa lievää ohjautumista, jarrutuksessa liukas. Kesto takana 8000km

-Pirelli MT 60 etu ja taka:
ei huomaa uria, yliohjautuu voimakkaasti kaarteissa, mukava ajaa mutkissa, huojuu hieman kovassa nopeudessa. Kesto ajoin 5000km ja pyörä vaihtoon, ehkä kolmannes jaljellä sakkorajaan.

-Mezeler Tourance etu ja taka:
voimakasta ohjautumista urissa, pitää kuskin hereillä, nopeuden kasvaessa vakaa, soralla johdonmukainen ja helppo ajaa kestävä takana. Kesto edessä ja takana 14000km.

rengas koot takan muilla 120/80-17
Mezeler 130/80-17

Renkaat vaihdettu noin kulutus merkissä.

Yleisrenkaana pidin eniten Bridgestonesta ja soralla suosikki oli Mezeler.

Äänestä
  • Mezeler Tourange on hyvä rengas matka-ajossa asfaltilla tai tasaisella hiekkatiellä, mutta eihän sillä soralla voi ajaa. Tai tietysti voi kun ajaa tarpeeksi hiljaa kieli keskellä suuta. Soralla se käyttäytyy kuin mikä tahansa sileä rengas eli niinkuin kuulien päällä ajais.

    Äänestä

  • Egon kirjoitti:

    Mezeler Tourange on hyvä rengas matka-ajossa asfaltilla tai tasaisella hiekkatiellä, mutta eihän sillä soralla voi ajaa. Tai tietysti voi kun ajaa tarpeeksi hiljaa kieli keskellä suuta. Soralla se käyttäytyy kuin mikä tahansa sileä rengas eli niinkuin kuulien päällä ajais.

    itse en kyllä pidä soralla hiljaa ajamisesta vaan vauhtia sen verran että takapää on kevyesti irti pinnasta. Kyllä se siellä mukana tulee, näin ajettuna tourence toimii soralla hyvin, on johdon mukainen ja mukava . Siis hanaa sen kanssa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Touring kirjoitti:

Aikeissani on ostaa uusi takarengas Honda Transalpiin ja ajattelin tällä kertaa kokeilla touring- tyyppistä rengasta. Onko kokemuksia mikä on paras rengasmerkki? Itse olen kallistumassa Metzeleriin. Saksastahan noita näkyy saavan melko edullisesti. Onko kokemuksia Saksasta tilailusta, onko ongelmia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu