Transalpin takarengas

Touring

Aikeissani on ostaa uusi takarengas Honda Transalpiin ja ajattelin tällä kertaa kokeilla touring- tyyppistä rengasta. Onko kokemuksia mikä on paras rengasmerkki? Itse olen kallistumassa Metzeleriin. Saksastahan noita näkyy saavan melko edullisesti. Onko kokemuksia Saksasta tilailusta, onko ongelmia?

6

2247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Keväällä laitoin Varaderoon Michelinien tilalle Metzelerin Tourancet.
      Kelpo gummit,pitoa riittää kantata vaikka jalkatapeille,sateellakin on hyvä tuntuma,hiekkateillä loppuu iteltä kantti ennenko renkaalta.
      Kulutuskestävyyttä riittää,kauden ajojen jälkeen ei kulutusta juuri huomaa.
      Pidän kyllä Metzeleriä ainakin Micheliniä parempana.
      ps.ite ostin renkaat moottoripyörä.org.ista talvitarjouksella edullisesti.

    • mmm

      Metzeler Tourancet 90/90/21 ja 140/80/17 käyttöä vailla. Osta pois yht. 180 euroa.

    • T_ransu

      Misukan Sirac hyvä, voi poiketa myös soralle.

    • Ossix

      Omia kokemuksia Transalpin renkaista:
      - Bridgestone TW47 etu ja TW 48 taka
      kestopäällystellä suuntavakaa , ei huomaa uria, ei ohjaudu pois ajolinjalta, helppo ja nöyrä ajaa , etupää soralla levoton. Kesto edessä 20000km , takana 7500km

      - Michelin Sirar taka:
      urissa lievää ohjautumista, jarrutuksessa liukas. Kesto takana 8000km

      -Pirelli MT 60 etu ja taka:
      ei huomaa uria, yliohjautuu voimakkaasti kaarteissa, mukava ajaa mutkissa, huojuu hieman kovassa nopeudessa. Kesto ajoin 5000km ja pyörä vaihtoon, ehkä kolmannes jaljellä sakkorajaan.

      -Mezeler Tourance etu ja taka:
      voimakasta ohjautumista urissa, pitää kuskin hereillä, nopeuden kasvaessa vakaa, soralla johdonmukainen ja helppo ajaa kestävä takana. Kesto edessä ja takana 14000km.

      rengas koot takan muilla 120/80-17
      Mezeler 130/80-17

      Renkaat vaihdettu noin kulutus merkissä.

      Yleisrenkaana pidin eniten Bridgestonesta ja soralla suosikki oli Mezeler.

      • Egon

        Mezeler Tourange on hyvä rengas matka-ajossa asfaltilla tai tasaisella hiekkatiellä, mutta eihän sillä soralla voi ajaa. Tai tietysti voi kun ajaa tarpeeksi hiljaa kieli keskellä suuta. Soralla se käyttäytyy kuin mikä tahansa sileä rengas eli niinkuin kuulien päällä ajais.


      • ossix
        Egon kirjoitti:

        Mezeler Tourange on hyvä rengas matka-ajossa asfaltilla tai tasaisella hiekkatiellä, mutta eihän sillä soralla voi ajaa. Tai tietysti voi kun ajaa tarpeeksi hiljaa kieli keskellä suuta. Soralla se käyttäytyy kuin mikä tahansa sileä rengas eli niinkuin kuulien päällä ajais.

        itse en kyllä pidä soralla hiljaa ajamisesta vaan vauhtia sen verran että takapää on kevyesti irti pinnasta. Kyllä se siellä mukana tulee, näin ajettuna tourence toimii soralla hyvin, on johdon mukainen ja mukava . Siis hanaa sen kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      15
      2256
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      166
      2209
    3. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      1748
    4. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      145
      1701
    5. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

      Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
      474
      1360
    6. Lakkaa haaveilemasta.

      Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
      Ikävä
      92
      1205
    7. Ois kiva nähdä

      Ja viettää Iltoja sun kanssa
      Ikävä
      55
      1001
    8. Syntymän ja kuoleman aallot

      Seuraavassa tekstissä kerrotaan, mitä välittömästi kuoleman jälkeen tapahtuu. Syntymän ja kuoleman aallot Seuraavassa
      Hindulaisuus
      417
      920
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      911
    10. En enää koskaan äänestä vasemmistopuolueita

      Olen lähes aina äänestänyt SDP:tä ja pari kertaa Vasemmistoliittoa, sillä olen aina uskonut, että vasemmisto on se, mikä
      Maailman menoa
      236
      864
    Aihe