Onko perinteinen joulukinkku vain arkkupakastajien yksinoikeus?

Tässä olen miettinyt monena jouluna noita ahtaita kaappipakastimia, joihin ei tilaa ole tehty kinkulle.
Eipä olisi suurikaan vaiva hiukan alahyllyä nostaa, jotta moinen kinkku mahtuisi pakastimeen.
Liekö suunnittelija ei ollenkaan meidän suomesta, tai jotkut normit vain vaativat että reikäleipä kuhan mahtuu syrjälleen ,, se riittää.
Mitä tekeekään ihminen suomessa kun kinkkunsa kotio muutamaa päivää ennen kantaa ja huomaa ettei se pakastimeen sovikkaan.
Ehkä se soittaa mummolaan kuin minä. tai sulattelee sitä jouluun asti , tai vie hyvätahtoisen naapurin arkkupakastimeen...
Noh kumminkin,,,teille kaikille oikein hyvää joulukuuta, sekä tilavia pakastimia.

5

653

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viivi-kokko

      eli tollaseen metrin leveään yhdistelmään mahtuu 7,5 kiloinen juhlakinkku hyvin. Jos tavallisen, isomman kinkun haluaa/tarvitsee, niin sitten täytyy poistaa välihyllyjä.

    • pakastetulla

      kinkulla!!?? Oikea viljapossu on tuore ja pakastamaton kun sen aatonaattona kaupasta tuo kotiin joulua odottamaan! Ja se mitä siitä jää mahtuu kyllä jääkaappiin.

      • luxusta

        Tuore viljapossukinkku on niin hemmetin hyvää! Ennen inhosin joulukinkkua, mutta tuttava maistatti omaa viljakinkkuaan eikä entiseen ollut paluuta.. Eipä haise puolikohmeinen sianrasva enää, vaan suloinen lihanaromi leijailee kotona ja ahne kuola valuu juhlakansan suupielestä!


      • niin h...tin
        luxusta kirjoitti:

        Tuore viljapossukinkku on niin hemmetin hyvää! Ennen inhosin joulukinkkua, mutta tuttava maistatti omaa viljakinkkuaan eikä entiseen ollut paluuta.. Eipä haise puolikohmeinen sianrasva enää, vaan suloinen lihanaromi leijailee kotona ja ahne kuola valuu juhlakansan suupielestä!

        kallista ettei sellaisilla joilla on jääkaappipakastin ole varaa ostaa. Tänään taisi olla jossain lehdessä hintana 7-8 euroa kilo kun taas pakastetun saa ilmeisesti 3-5 euroa kilo. Osta alkuviikosta ja sulattele ulkosalla (näillä keleillä) muutama päivä niin johan on valmis paistettavaksi loppuviikosta.


    • Siis joulukinkku on perinne ruoka ja minä kuin monkin pidän yhä perinteistä harmaasuolattua yhä aitona kinkkuna, liekö perinne niin syvällä minussa, tai sitten en opi luottamaan uuteen vaihtoehtoon.

      Toiseksi nuo pakastimen hyllyt ovat integroituja, eli ne ovat rakenettu myös kiinteiksi ja jos alan niitä irroittamaan, se on selvää että jäähdyttävä neste hyllyjä irroittaessa pääsee vapaaksi ja pilaa koko kaapin luonteen.

      Eli jokaisessa pakastimessa ei ole hyllyjä, joita voi siirellä mielensä mukaan.

      Toisin sanoen, rahasta ja kinkun kalleudesta ei nyt ole puhe, vaan perinteistä ja pakastimen sille luomasta tilasta...

      Hyvää Joulua kaikille .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      86
      2917
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      80
      2386
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2228
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      22
      2185
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      7
      1706
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      12
      1475
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1267
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1130
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1097
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1054
    Aihe