Rakkauspapukaijan kesytys

...lintu....

Kuka vois vähän neuvoa rakkaupapukaijan kesytystä? Mulla on n. 4kk ikäiset kaijaset. Ne ovat aika arkoja, ei tuu kädelle, ei kyllä edes lähellekkään. Olen kuitenkin hieman häkin läpi niitä silitellyt, kun ne välillä eivät huomaa mitään. Mutta heti kun laittaa käden luukusta sisään, niin heti linnut menee häkin ihan ylös. Neuvokaas pliis..

3

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...lintu....

      Olen muuten yrittänyt tarjoilla lintujen herkkuja kädestä, on vaan toinen katellu, mut ei tuu lähelle. Aina vaan on siellä katossa, ku käden laittaa sisään.

      • Moli

        väkisin tunkeilulla et saavuta mitään muuta, kuin takapakkia lintujesi ja sinun suhteessa.
        Linnut pelkäävät usein kaikista eniten ihmisten käsiä. Kannattaa yrittää totutella lintujasi sinuun tarjoamalla esim. herkkuja häkin pinnojen välistä. Lintujen kesyttäminen onnistuu vain kärsivällisesti edeten. Jos herkkupalojen hakeminen pinnojen välistä jo onnistuu, voit seuraavaksi kokeilla josko linnun jo tulisivat hakemaan niitä kädestäsi. Älä kuitenkaan pakota niitä mihinkään.

        Myöhemmin edettyäsi voit yrittää saada agoja tulemaan kepille ja lopulta sitten herkkujen avulla kädellesi.
        Vietät vaan paljon aikaa lintujesi kanssa esimerkiksi istuskelemalla häkin vieressä ja höpötelemällä niille. Linnut antavat koskea vasta, kun ne ovat itse siihen valmiita. Hiljaa vaan niin hyvä tulee.


    • Twin Peaks killer

      No hiljaa hyvä tulee..yrität vaikka antaa niitä herkkuja ködestäm niin hyvä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1412
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      913
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      872
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      801
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      667
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      330
      629
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      8
      624
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      57
      619
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      594
    Aihe