Terveellisesti

Voi kunpa kaikki ihmiset jaksaisivat ajatella yhtä tarkasti mitä itse syövät kuin mitä kissoilleen syöttävät. Säästyttäisiin monilta kansansairauksilta kuten kakkostyypi diabetes, liikalihavyys, sydän- ja verisuonitaudit ym. Tiedät ettei kuulu alueelle... muistakaa katsoa myös ihmet että mitä suuhun panette.!
4314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

oon miettinyt että jos palkkaisi jonkun, joka vahtisi mun syömisiä... helposti sortuu kaikkeen hyvään ja epäterveelliseen..meillä kissa syö kaikkein terveellisimmin :D

Äänestä

myös kissani syövät. Oikeastaan ihmetyttää sellaiset ihmiset, jotka eivät pidä huoli omasta syömisestään ja terveydestään tai laiminlyövät lemmikkiensä terveyttä väärällä ruokinnalla. Kuitenkin elämäntavoilla eli vähällä alkoholinkäytöllä, kasvisperäisellä ruokavaliolla ja liikunnalla on vaikutusta ihmisen ulkonäköön ja vanhenemisprosessiin. Toisethan näyttävät jo 30-vuotiaina samalta kuin toiset vasta 50-vuotiaana.

Toivotaan, että Suomessa otetaan käyttöön Saksan malli terveydenhuollossa eli ne, jotka tupakoivat, juovat tai syövät itsensä sairaalloisen lihavaksi, joutuvat itse kustantamaan aiheuttamiaan sairauksia kuten maksakirroosin, rasvamaksan, keuhkosyövän tai nivelrikon. Mitä tuollaisia tauteja maksattamaan yhteiskunnalla ja toisilla, kun ne ovat itse aiheutettuja.

Äänestä
  • kirjoituksesi osui naulan kantaan. olen monesti miettinyt tuota itsekin..
    elukoitten ruokailut ovat kunnossa, olen melkeimpä neuroottinen että ruokailu on heillä kunnossa;)
    itsellä se sitten tuppaa leviämään käsiin koko homma..

    Äänestä

lihansyönnin ja minä ja mieheni kasvissyönnin! Pysyy perhe hyvässä tasapainossa :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Voi kunpa kaikki kirjoitti:

Voi kunpa kaikki ihmiset jaksaisivat ajatella yhtä tarkasti mitä itse syövät kuin mitä kissoilleen syöttävät. Säästyttäisiin monilta kansansairauksilta kuten kakkostyypi diabetes, liikalihavyys, sydän- ja verisuonitaudit ym. Tiedät ettei kuulu alueelle... muistakaa katsoa myös ihmet että mitä suuhun panette.!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu