Mutta

Punk? Kaikki ovat niin ystävällisiä toisilleen tällä palstalla eivätkä muista kuinka 28 vuotta sitten sanottiin asiat suoraan päin naamaa. Se on perseilyä että, esittää jotain muuta kuin, on. T: Kadunlakaisija.
5373
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Mitähän mahdat tarkoittaa? Se, että "pääsee sanomaan" päin naamaa, on usein miten vain omien vit..ksen tuulettamista tai jotakin muuta, jossa toinen ihminen on omien negatiivisten tunteiden kohde. Punk oli vain marginaali-ihmisten tapa tuoda asioita esille ja kapinoida, eiköhän tänä päivänä ole fiksumpiakin tapoja puhua asiat halki tai tuoda esille ja se ei suinkaan ole sitä perseilyä vaan rehtia meininkiä.

Äänestä
  • Mutta vittuilua, en ollenkaan. Tarkoitin vaan sitä että, 70-luvun lopulla yritettiin olla rehellisiä itselle ja muille. Ei tarvittu uusia jumalia. Niitä kyllä tehtiin. T: Kadunlakaisija.

    Äänestä

samaa olen itekkin ihmetellyt. Tosin ei aivan niin paljon ole aikaa kulunut. mutta ent punkkarina täytyy kiinnittää huomiota kirjoitukseesi...

Äänestä

Eipä kuulunut omaankaan suosikki listaani.. ;))

Ystävällisyys.. niille joille se myös kuuluu,
mutta tarpeen vaatiessa, sanainen arkku
kyllä aukeaa.. ruskeakielisyys, ei oo mun
juttuni.. ja, eipä ole tarvetta esittää,
jotain muuta kuin, mitä ei todellakaan ole.. ;))

Kai lukijallakin on, oma osuutensa
ymmärtämisessä?.. Eikös niin?...

Äänestä

Ei ollut kaikki punkkareita aikoinaan, pieni marginaaliporukka vain. Ja taisipa enin osa suomi-punkista olla vähän Eppu Normaali- osastoa, ei siin kovin rajua eikä erityisen kantaaottavaakaan.

Toki Sorbusta kiskovat irokeesit vaikuttivat aika rääväsuisilta ulos päin. Ne keitä itse tunsin olivat tosin oikein miellyttäviä tyyppejä. Hervannan yöbussissa oli aina turvallisinta mennä takapenkille punkkareitten seuraan, tappelukset olivat useimiten suorahousujengiläisten kesken. punkkareitten kimppuun ne eivät uskaltaneet käydä.

Ihminen nyt muuttuu vanhetessaan ja elämää nähdessään. En tiedä onko se säälittävää vai perseilyä jos ei muutu. Ja kovimmat HC:t ovat olleet ajat sitten haudanlevossa, ei sellaista eloa kukaan jaksa kovin vanhaksi.

Nykyisin on kaikenlaista sceneä perus-hiphopista lähtien. Tekstit vaikuttavat tosi rajuilta välillä, eikä fanit miltään liian kohteliailta vaikuta.

Ai palsta. Taitaa palstan lukijat olla enenpi tuulipukukansaa. Eikä ne niin erityisen ystävällisiä ole nekään. Koittavat veetuilla "sivistyneesti". Toisekseen puheenaiheet täälläkin ovat niin joutavia, ettei niihin useasti viitsi edes mitään kirjoittaa. Lässyttäköön työttömät keskenään.

Ikäväkseni olen tullut tulokseen että ihmiset eivät esitä täällä mitään. Ne valitettavasti ovat tuollaisia. >8C

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mihin jäi kirjoitti:

Punk? Kaikki ovat niin ystävällisiä toisilleen tällä palstalla eivätkä muista kuinka 28 vuotta sitten sanottiin asiat suoraan päin naamaa. Se on perseilyä että, esittää jotain muuta kuin, on. T: Kadunlakaisija.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu