En ymmärrä miten Suomen big brotherissa äänestetään juuri ne ns. "ärsyttävät" henkilöt talosta ulos, muualla nuo hässäköitä aiheuttavat terroristit ovat juuri aiheuttamansa draaman takia suuressa suosiossa.
Kuitenkin nautitaan otsikoista ja toivotaan epäonnistumisia sekä kyyneleitä, kielletään sitten kaikki pois itsestään.
Lisäksi ainoastaan suomessa voi noinkin suositun kilpailun voittaa kiltteydellä sekä mitäänsanomattomuudella, toyotablondit tekevätkin taas tuloaan keski-suomen catwalkeille. Wunderbaumit kainaloon, toppa röökiä huuleen ja karjalapullo käteen.
Itse ainakin myönnän nauttivani juuri asukkaiden huonoista hetkistä, riidoista sekä mahdollisesta paljaasta pinnasta, miksi hurskastella.
Suomalainen mentaliteetti
1
425
Vastaukset
- Muug
Hyvä kirjoitelma, ja suurilta osin myös minun kantani. Suomalaiset ovat Sub TV:n jokapäiväisestä viihdehehkutuksesta huolimatta unohtaneet, että BB on pohjimmiltaan pelkkä viihdehjelma. Ohjelman todellinen luonne on hukattu keskityttäessä moralisointiin. Hyvä esimerkki tältä vuodelta on Hannen tiputtaminen. Hanne oli ennen lähentyvää suhdettaan Olliin talon yksi voittajaehdokas. Sen sijaan, että ihmiset olisivat mielenkiinnolla seuranneet mitä Ollin ja Hannen välillä tapahtuu, he kääntyvätkin joukolla Hannea vastaan ja häätävät hänet talosta. Sama kävi viime vuonna, parinmuodostusta ei sallittu. Ihmiset eivät osaa nauttia talon tilanteista vaan keskittyvät kiroamaan, kuinka taas pitäisi saada joku oikeasti viihdettä tuottava "ärsyttävä" ihminen pois.
Asia juontuu hyvin myös vuoden voittajaan. Miettikää mitä talo olisi ollut ilman Ollin sabotaasia ja Alehandroa, ilman Hannen iloisuutta ja naurua, ilman Kakin äänekkyyttä ja huumorintajua. Sarilla oli omat puolensa, mutta hänen viihdearvonsa ei ollut lähelläkään hänen äänien määrää. En sano, etteikö kilpailua saisi voittaa myös sympaattinen, kiltti, huomaavainen, iloinen ja talossa viihtyvä ihminen, mutta siihen tarvitaan myös paljon muuta.
Isoveljen osuutta asioihin ei sovi unohtaa. Talon ylitiukka kuri ja varovaisuus eivät myöskään edistä konfliktien syntymistä ja sitäkautta ohjelman viihdettä. Naurettavinta oli mainostajien pelkäämä kielteinen julkisuus. Tylsät BB:t on nyt nähty, eikö ensivuonna olisi vuoro erillaisuudelle, tässä tehdään ja katsotaan viihdettä, viihdeohjelmaa. Salatut Elämät ei olisi suomen katsotuin ohjelma jos kaikilla hahmoilla olisi aina hauskaa ja kaikki tulisivat täydellisesti toimeen keskenään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee632142Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."51795Miten kestätte tyhmiä?
Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa2361288En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin71950Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.87935Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki21865Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?112762Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin38719- 19706
Jos joku kertoisi ihastuneensa sinuun
mutta sinua ei voisi vähempää kiinnostaa, niin vastaisitko silti ystävällisesti?93689