Naiselle, joka on noin 60v. matkustaa paljon kaukomatkoja, pitää hieman vakavammasta, mutta EI uskonnollisesta aiheesta, eikä dekkareista. Historiaa tulee tarpeeksi toiselta suvulta. Hauskakin voi olla, kunhan ei hömppä. Hän lähtee kuukaudeksi kaukomatkalle, joten ajattelin matkalukemiseksi.
Mikä olisi hyvä
kirja
4390
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
maintiussa ikäryhmässä ja pidän reaalifantasiasta. Miten olisi suomalainen Pasi Ilmari Jääskeläisen "Lumikko ja yhdeksän muuta" tai intialaisen Raj Kamal Rhan "Jos korkealla pelottaa"?
Simonetta Agnello Hornby: Mantelinpoimija
jos hän on Sisilian-kävijä.
itse olen tällä hetkellä mieltynyt Paolo Coelhon kirjoihin. Ne ovat aika pitkälle filosofisia -ehkä tosin hiukkasen myös uskonaiheita liippaavia- ihmistutkielmia, mutta ainakin minulla herättävät ajatuksia ja viehättävät. Luin 11 minuuttia Thaimaassa ollessani, ja kirja oli käytännössä ahmittava.
Muuten voisin suositella vaikkapa John Steinbeckia (vakavampi), Veikko Huovista tai Arto Paasilinnaa. Niin, ja Charles Dickensillä on upeita kirjoja. Ja eikös vaikka kulttuureita käsittelevä kirjallisuus toimisi myös? Tällöin käunokirjallisuudesta esimerkiksi Kabulin kirjakauppias voisi olla lukemisen arvoinen.
Villa on omien tuotostensa lisäksi kääntänyt runsaasti.
Turun Sanomista 2004:
Kyllikki Villa on Vuoden valopilkku
Suomentaja ja kirjailija Kyllikki Villa on saanut Yle TV1:n vuoden 2004 Valopilkku-palkinnon. Palkitsemalla 81-vuotiaan Villan raati halusi nostaa nuoruuden palvomista korostavassa maailmassa esille ajatuksen siitä, että elämä on kypsymistä.
Raadin mielestä Villa on syvästi ajatteleva, vastavirtainen ihminen, joka tuo raikkaan näkökulman suomalaiseen yhteiskuntaan ja elämäntapaan.
Kyllikki Villa on intohimoinen matkustelija ja viettää useimmat talvet ulkomailla. Tälläkin hetkellä hän oleskelee Azoreiden saarilla Portugalissa, eikä siksi päässyt itse noutamaan 5 000 euron tunnustusta. Palkinnon otti vastaan tytär Saara Villa.
Palkinto luovuttiin Vuoden valopilkku -ohjelmassa. Tunnustus myönnettiin nyt kymmenen kerran.
Kyllikki Villa on tuottelias suomentaja. Hän on kääntänyt muun muassa Blixenin, Carpelanin, Bachmannin, Canettin, Dumasin ja Strindbergin teoksia. Tänä vuonna häneltä on ilmestynyt kaksi omaa kirjaa.
Tämän vuoden Valopilkuksi ehdotettiin yhteensä 126 tapahtumaa, henkilöä ja teosta.
Julkaistu 17.12.2004
Tässä vielä Turun Sanomien kirja-arvostelu:
http://www.turunsanomat.fi/kulttuuri/?ts=1,3:1005:0:0,4:5:0:1:2004-06-01,104:5:228345,1:0:0:0:0:0:
Vanhan rouvan lokikirja kuvaa neljän kuukauden Etelä-Amerikan matkaa, jonka Kyllikki Villa teki vuonna 1997. Mikrokaseteilta purettu, puheenomainen päiväkirja seuraa Kalymnos-rahtilaivaa Puolan Gnydiasta Espanjan, Portugalin ja Brasilian kautta Buenos Airesiin, jatkaa sieltä lentokoneella mantereen toiselle puolelle Chileen ja palaa Szczecin-laivalla Panaman kanavan, Azorien, Belgian ja Skotlannin kautta Puolaan. Itämeren ylitys mennen tullen tapahtuu m/s Amberilla.
Matka alkaa tammikuun puolivälissä 1997. Kuun lopussa kirjoittaja pohdiskelee Pohjanmerellä kysymystä, jonka esittää vaihteeksi itselleen: "Ja mitähän ihmiset luulevat minulla olevan näillä matkoilla, mitä ne luulevat minun kokevan, kun lähden aina uudelleen?"