Mikä olisi hyvä

Naiselle, joka on noin 60v. matkustaa paljon kaukomatkoja, pitää hieman vakavammasta, mutta EI uskonnollisesta aiheesta, eikä dekkareista. Historiaa tulee tarpeeksi toiselta suvulta. Hauskakin voi olla, kunhan ei hömppä. Hän lähtee kuukaudeksi kaukomatkalle, joten ajattelin matkalukemiseksi.
4390
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

maintiussa ikäryhmässä ja pidän reaalifantasiasta. Miten olisi suomalainen Pasi Ilmari Jääskeläisen "Lumikko ja yhdeksän muuta" tai intialaisen Raj Kamal Rhan "Jos korkealla pelottaa"?

Äänestä

Simonetta Agnello Hornby: Mantelinpoimija

jos hän on Sisilian-kävijä.

Äänestä

itse olen tällä hetkellä mieltynyt Paolo Coelhon kirjoihin. Ne ovat aika pitkälle filosofisia -ehkä tosin hiukkasen myös uskonaiheita liippaavia- ihmistutkielmia, mutta ainakin minulla herättävät ajatuksia ja viehättävät. Luin 11 minuuttia Thaimaassa ollessani, ja kirja oli käytännössä ahmittava.

Muuten voisin suositella vaikkapa John Steinbeckia (vakavampi), Veikko Huovista tai Arto Paasilinnaa. Niin, ja Charles Dickensillä on upeita kirjoja. Ja eikös vaikka kulttuureita käsittelevä kirjallisuus toimisi myös? Tällöin käunokirjallisuudesta esimerkiksi Kabulin kirjakauppias voisi olla lukemisen arvoinen.

Äänestä

Villa on omien tuotostensa lisäksi kääntänyt runsaasti.

Turun Sanomista 2004:

Kyllikki Villa on Vuoden valopilkku

Suomentaja ja kirjailija Kyllikki Villa on saanut Yle TV1:n vuoden 2004 Valopilkku-palkinnon. Palkitsemalla 81-vuotiaan Villan raati halusi nostaa nuoruuden palvomista korostavassa maailmassa esille ajatuksen siitä, että elämä on kypsymistä.

Raadin mielestä Villa on syvästi ajatteleva, vastavirtainen ihminen, joka tuo raikkaan näkökulman suomalaiseen yhteiskuntaan ja elämäntapaan.

Kyllikki Villa on intohimoinen matkustelija ja viettää useimmat talvet ulkomailla. Tälläkin hetkellä hän oleskelee Azoreiden saarilla Portugalissa, eikä siksi päässyt itse noutamaan 5 000 euron tunnustusta. Palkinnon otti vastaan tytär Saara Villa.

Palkinto luovuttiin Vuoden valopilkku -ohjelmassa. Tunnustus myönnettiin nyt kymmenen kerran.

Kyllikki Villa on tuottelias suomentaja. Hän on kääntänyt muun muassa Blixenin, Carpelanin, Bachmannin, Canettin, Dumasin ja Strindbergin teoksia. Tänä vuonna häneltä on ilmestynyt kaksi omaa kirjaa.

Tämän vuoden Valopilkuksi ehdotettiin yhteensä 126 tapahtumaa, henkilöä ja teosta.

Julkaistu 17.12.2004



Tässä vielä Turun Sanomien kirja-arvostelu:

http://www.turunsanomat.fi/kulttuuri/?ts=1,3:1005:0:0,4:5:0:1:2004-06-01,104:5:228345,1:0:0:0:0:0:

Vanhan rouvan lokikirja kuvaa neljän kuukauden Etelä-Amerikan matkaa, jonka Kyllikki Villa teki vuonna 1997. Mikrokaseteilta purettu, puheenomainen päiväkirja seuraa Kalymnos-rahtilaivaa Puolan Gnydiasta Espanjan, Portugalin ja Brasilian kautta Buenos Airesiin, jatkaa sieltä lentokoneella mantereen toiselle puolelle Chileen ja palaa Szczecin-laivalla Panaman kanavan, Azorien, Belgian ja Skotlannin kautta Puolaan. Itämeren ylitys mennen tullen tapahtuu m/s Amberilla.

Matka alkaa tammikuun puolivälissä 1997. Kuun lopussa kirjoittaja pohdiskelee Pohjanmerellä kysymystä, jonka esittää vaihteeksi itselleen: "Ja mitähän ihmiset luulevat minulla olevan näillä matkoilla, mitä ne luulevat minun kokevan, kun lähden aina uudelleen?"

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kirja kirjoitti:

Naiselle, joka on noin 60v. matkustaa paljon kaukomatkoja, pitää hieman vakavammasta, mutta EI uskonnollisesta aiheesta, eikä dekkareista. Historiaa tulee tarpeeksi toiselta suvulta. Hauskakin voi olla, kunhan ei hömppä. Hän lähtee kuukaudeksi kaukomatkalle, joten ajattelin matkalukemiseksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu