Itsenäisyyspäivää vai Itsenäisyyden muistopäivää?
Kaunista päivän jatkoa toivotan joka tapauksessa:)
Kaunista päivän jatkoa toivotan joka tapauksessa:)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
tunnelmissa tällähetkellä eilisestä päätöksestä ratifioida EU:n perustuslaki.
Ei hyvältä näytä, siitä olen varma etten enää äänestämään mene yksissäkään vaaleissa kyllä nyt teki keskustalaiset kansanedustajat kaikkien aikojen halveksittavamman ja alhaisimman teon hyväksyessään tuon kuoliniskun itsenäiselle suomelle.
Kyllä se on itsenäisyyden muistopäivä. Mitä itsenäisyyttä se on kun vaikka kuinka monta kertaa kuluneenkin vuoden aikana Suomi haastettu eeuun tuomioistuimeen vastaamaan milloin minkin muka rikkeen takia.Nyt se susi juttu taas uudelleen.Vaikka mitään tuomiota ei tulisikaan niin on se ärsyttävä piikki lihassa kuitenkin koko ajan.
sen rinnalla miten täällä ihmisoikeuksia loukataan, oikeuslaitos rypee korruptiossa, riittää näitä ei jaksa luetella enempää.
ovat. Minulla on ehkä samat tuntemukset.
oli viimeinen liputuspäivä itsenäisyyden merkeissä.Nykyisin on 6.joulukuuta tavallinen viikonpäivä.
oli kuin mikä muu päivä hyvänsä...mutta kaiken kunnioitukseni annan sotiemme veteraaneille, onneksi he eivät välttämättä näe, mihin tämä itsenäisyys on mennyt.
On turha veistellä,mikä olisi tilanne jos sodassa olisi jouduttu Neukkujen alle. Koska heidän hallinnassa kuitenkin olimme ja siitä perinnöstä ei tunnu oma virkamieskunta irti pääsevänkään. EU:n hyödyke tavalliselle yrittäjälle ja palkansaajalle on hyvin hyödytöntä(vanha kunnon devalvaatio antaisi enemmän). Suomen eduskunta on kumileimasin ja vie tuhkatkin kansalta EU:n ja oman edun hyväksi(neukkuperintö). Annettaisiin kansalaisille sille kuuluva todellinen; Liikkumis-, yrittämis-, osto- ja myyntivapaus ja näin saattaa raha ja osaaminen kiertämään ja kertymään. Nyt ollaan virallisen tiedon hallittavina ja seurattavina, kuten Suomen kiitelty sananvapauskin. Ja vielä vaalitkin tulossa!!!
ovat auringonpaistetta.
enpä menisi tuota vannomaan:)