Ostinpa tässä perjantaina veljeltä 5e tämmöisen Caliberin 10" subbarin autosta ja sille pitäisi nyt ruveta tekemään koteloa ja tämä tulisi kotiin niin kannattaisikohan tälle tehdä vähän isompi kotelo kun kerran tulee kotiin kun mikä on suosituksissa? Suositus olisi 20l suljettu niin jos tekisin vaikka jonku 35-40l? Soisikohan se paremmin tuossa isossa kun ajattelin että tuo 20l on autoon niin jos tekisin tuon kokoisen? Kiitokset viisaista vastauksista!
Miten olisi paras?
6
465
Vastaukset
- Tumppi-82
Tarvisi tietää subin tarkka malli tai t/s-parametrit, (eli qts, fs ja vas-arvot)
Näiden parametrien avulla voi suunnitella sopivan kotelon.
Ellei näitä löydy niin ei auta muu kuin heittää kotelo hatusta. Ja jos autokäyttöön suositeltu koppa on toi 20l niin ehkä kotiin tekisin sitten sen 30l.
Sillä pääsee vähän alemmaksi, mutta sointi voi olla "kuiva"- aikie
subbari on tää Caliber CWN 10 eli tämä jossa on se ledi.. Tärkeintä minulla on ehkä että millä koolla saisi eniten ääntä ulos? Olisiko se sitte se 20l? Mitä tarkoitat sillä kuivalla millä kotelolla saisi paremmin ääntä ulos 20~l vai 30~l???
- Tumppi-82
aikie kirjoitti:
subbari on tää Caliber CWN 10 eli tämä jossa on se ledi.. Tärkeintä minulla on ehkä että millä koolla saisi eniten ääntä ulos? Olisiko se sitte se 20l? Mitä tarkoitat sillä kuivalla millä kotelolla saisi paremmin ääntä ulos 20~l vai 30~l???
Ei niillä 20l vs 30l koteloilla suuria eroja ole äänenpaineessa, tai riippuu vähän vahvarista?
Eli mikä vahvari subia pyörittää?
Jos haluat maksimaalisen paineen ja buustaavan, päin persettä olevan toiston niin laita ~30l reflexi ja 50hz viritystaajuus. tälläistä boomboksia ei vaan viitsi kuunella ja se elementtikin on vaarassa hajota.
- . . .
Laita ennemmin Jensseenin 15-tuumaanen
- aikie
vahvistin on joku vanha pioneer.. takana lukee 210w? Mut kyllä tuo sitä ihan hyvin soittaa. No sano jäntti vastaus kumpi parempi 20~l vai 30~l?? Sano sinä.
- . .. .
aikie kirjoitti:
vahvistin on joku vanha pioneer.. takana lukee 210w? Mut kyllä tuo sitä ihan hyvin soittaa. No sano jäntti vastaus kumpi parempi 20~l vai 30~l?? Sano sinä.
Laita ennemmin Jensseenin 15-tuumaanen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h52752Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062581Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv182297Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.461875Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141453- 321453
- 1771163
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1011144Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201063Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?81948