Vähän yli 8kk poikapupuni yrittää koko ajan astua käsvarsia, jalkoja ym. Jos sen antaa tehdä sitä, pupu myös pissii vaattteille. Tämä alkaa ärsyttää, kun aina kun olen lattialla kanini seurana, se on kokoajan kimpussa yrittäen tehdä tätä, nuolemassa ja repimässä jalassa olevia sukkia ja näykkimässä paitaani. Eikä se luovuta, vaikka kuinka yrittää estää tai olla välittämättä. Väheneekö tällainen käytös vanhemmiten, vai lisääntyykö? Kauan siihen menee?Vai pysyykö suunnilleen samana? Leikkaus olisi tietysti yksi vaihtoehto, mutta vanhempani tuskin suostuvat maksamaan sitä. Ei meillä nimittäin ole suunnitelmissa hankkia toista kania, eikä luppis merkkaile tai mitään. Onko mitään neuvoja millä muulla keinolla tämän saisi vähenemään? Suurkiitos vastauksista!
rasittavaa...
hullu pupu
6476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Käytös voi vähentyä iän myötä, tai olla vähentymättä, riippuu kanista. Useimmiten kani ei kovin äkkiä tuosta tavasta luovu muuten kuin leikkaamalla. Uroskaneilla nuo hormoonit tuppaavat hyrräämään siinä määrin, että tuohon tuskin voi muulla tavalla juuri vaikuttaa. Tietenkin voi koittaa kieltää kania, mutta läheskään kaikkien kohdalla kieltosanat eivät tehoa (tai tehoavat n. pari sekuntia jonka jälkeen kani on taas samassa touhussa).
Leikkauksen myötä kanille voisi myös hankkia toisen kanin kaveriksi. Lajitoverista olisi sille seuraa silloinkin kun olet koulussa/töissä, harrastuksissa, kavereiden luona... Läsnäollessaankaan ihminen ei voi koskaan korvata laumaeläimelle sen lajitoveria (eri kieli, eleet).
Kyllä ajan myötä ja kurilla se tottuu jos se tekee sellasta niin sano kunnolla ´´EI´´ jos se ei lopeta niin pistä se esim häkkiin vähäks aikaa mä tiiän ku mulla on kanssa kani joka on aika hölmö!!!!! AJAN KANSSA.... KOITA PÄRJÄTÄ.....
:) :) :) :) :) :) : :)
KOKEMUSTA .tästä opettamisesta.Kuinka pitkään olet kaneja harrastanut.???Omistatko monta pupua.
Minkä ikäisiä.
Olen oaljon lukenut kirjoista,mutta tuntuu että ,se mitä niissä on ei IHAN aina pidä paikkansa.Jotenkin tuntuu että OMAN järjen käyttö on parempi.
Olis kiva keskustella KOKENEITTEN kani-ihmisten kanssa kaniesta,harrastamisesta,niiden oikuista,vauvoista.Kirjatieto EI aina riitä.
luin ton juttus et haluut jutelle kokeneitten kani ihmisten kaa ni kannattaa käydä tääl www.puput.net sielt löytyy kaikki kaneista ja siel voit jutella kaniihmisten kaa :))
Kun SINÄ tunnut tietävän NÄÄ jutut.Voisitko keskustella kanssani.Minkä ikäisiä on sinun pupusi,entä itse= ikä,montako niitä on,oletko teettänyt monet poikaset,miten olet "opettanut" pupujasi.Jutuistasi päätellen olet AIKA kokenut.????Vai onko kopsittua "tietoa".
Olis kiva jos vastaisit
Noihin suvunjatkamisjuttuihin kun ei eläimillä EI auta.Moneen muuhun kyllä.Tuo vietti on niin vahva että "kaveriks kelpaa vaikka aamutossu,ihmisen jalka t. pyykkikasa ymym.
Ainoa konsti taitaa olla aika=ehkä vuosia tai leikkaus =yli puoli vuotiaille.
VAI oot SÄ* saanu kaniltasi pois tuon tuhman tavan tuolla eillä???