Aika tyhä kysymys varmaan mutta miten saan tietokoneen näppäimistöllä kirjoitettua roomalaisia numeroita?
Roomalaiset numerot
17
12753
Vastaukset
- ne tuu
kun kirjoitat ne :
I II III IV V VI VII VIII IX X jne. - mitäs luulisit
ei niitä saa mitenkään numeroina, sun pitää käyttää kirjaimia! No joo, olikohan tässä joku basilli!
- Vanhahko
Oikeastaan vain fontissa "Times new roman" nuo roomalaiset luvut ovat oikein.
Erityisen heikko tapaus on pelkkä I. Ei meinaa millään erottua, ellei ole väkäsiä. Ja sekottuu pieneen l-kirjaimeen. - meh meh meh!!!
Vanhahko kirjoitti:
Oikeastaan vain fontissa "Times new roman" nuo roomalaiset luvut ovat oikein.
Erityisen heikko tapaus on pelkkä I. Ei meinaa millään erottua, ellei ole väkäsiä. Ja sekottuu pieneen l-kirjaimeen.Joopajoo, pientä ällää tarvitaan oikein urakalla roomalaisissa numeroissa, pyh
- niiiinpä
meh meh meh!!! kirjoitti:
Joopajoo, pientä ällää tarvitaan oikein urakalla roomalaisissa numeroissa, pyh
pikku viiskybänen?
- Anonyymi
Vanhahko kirjoitti:
Oikeastaan vain fontissa "Times new roman" nuo roomalaiset luvut ovat oikein.
Erityisen heikko tapaus on pelkkä I. Ei meinaa millään erottua, ellei ole väkäsiä. Ja sekottuu pieneen l-kirjaimeen.On aivan sama käyttääkö roomalaisten numeroiden kirjoittamiseen antiikvaa tai groteskia.
Niin teki roomalaisetkin. - Anonyymi
Vanhahko kirjoitti:
Oikeastaan vain fontissa "Times new roman" nuo roomalaiset luvut ovat oikein.
Erityisen heikko tapaus on pelkkä I. Ei meinaa millään erottua, ellei ole väkäsiä. Ja sekottuu pieneen l-kirjaimeen.Roomalaisissa numeroissa ei käytetä pientä L kirjainta, joten eipä ole riskiä, että siihen sekoittuu.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Roomalaiset_numerot - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Roomalaisissa numeroissa ei käytetä pientä L kirjainta, joten eipä ole riskiä, että siihen sekoittuu.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Roomalaiset_numerotRoomalaisilla ei ollut pieniä kirjaimia!
- Anonyymi
meh meh meh!!! kirjoitti:
Joopajoo, pientä ällää tarvitaan oikein urakalla roomalaisissa numeroissa, pyh
Kait sitä nyt kuitenkin ruukathaan isoa I:tä käyttää??
- samaa mieltä
Olet ihan oikeassa.
- Anonyymi
Tyhmiä kysymyksiä ei ole mutta vastaukset voivat olla tyhmiä. Joa käytät Windows 10 kirjoita hakukenttään ( tehtäväpalkin vasemmassa reunassa käynnistäpalkin oikealla puolella) merkistö, mikäli käytät suomenkielistä Windows 10. Valitse aukeavasta ikkunasta Fontti pudotusvalikosta Times New Roman. Vieritä palkkia alaspäin kunnes "rommalaiset" tulee vastaan. Valitse ja kopio haluamasi numero.
- Anonyymi
Noinkin sujuu mutta eikö helpompaa ole Caps Lock käyttöön ja näppäillä halutut numerot ....MCMLXXXIV
- Anonyymi
Roomalaiset unicodena:
U 2160 Ⅰ
U 2161 Ⅱ
U 2162 Ⅲ
U 2163 Ⅳ
U 2164 Ⅴ
U 2165 Ⅵ
U 2166 Ⅶ
U 2167 Ⅷ
U 2168 Ⅸ
U 2169 Ⅹ
U 216A Ⅺ
U 216B Ⅻ
U 216C Ⅼ
U 216D Ⅽ
U 216E Ⅾ
U 216F Ⅿ
U 2180 ↀ
U 2181 ↁ
U 2182 ↂ
U 2187 ↇ
U 2188 ↈ
U 2170 ⅰ
U 2171 ⅱ
U 2172 ⅲ
U 2173 ⅳ
U 2174 ⅴ
U 2175 ⅵ
U 2176 ⅶ
U 2177 ⅷ
U 2178 ⅸ
U 2179 ⅹ
U 217A ⅺ
U 217B ⅻ
U 217C ⅼ
U 217D ⅽ
U 217E ⅾ
U 217F ⅿ
U 2185 ↅ
U 2186 ↆ
U 2183 Ↄ- Anonyymi
"Hulluja nuo Roomalaiset". Asterixista lainattua.
- Anonyymi
Ohjelmointikurssin (Java) harjoitustyönä kirjoitin ohjelman joka tutkii onko syöte oikein kirjoitettu roomalainen numero vai ei.
Minun kirjoittamani ohjelma oli varmasti paras kaikista ikinä vastaavista ohjelmista!
Enkä luntannut mistään. - Anonyymi
se kuka ratkaisee tämän saa propsit : AYokCvEpXTjjjGYMGIBKoQ tästä tulee koodi joka on 25 pitkä
- Anonyymi
moi
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1107662
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1165318Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1193547Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p293527Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352574Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191886Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3561530Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961521Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?691381Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311366