Kun Suomi24 on jälleen kuin "täi tervassa", en yrittänytkään lukea vanhoja viestejä.
Pyydän apua:
Minulla on kasa vanhoja n. 6,5 x 10,5 cm kokoisia negatiiveja. Olisivatkohan ne jotain positiivejä ?
Voinko tehdä näistä kuvia tietokoneelle "kotikonstein"?
Kuvankäsittelyohjelma on Adobe Photoshop Elements 3. Kuvanlukija on CanoScan 3000F, jossa myös filmisovitin 35 mm:n filmille.
Olisin kiitollinen kaikista vinkeistä.
Vanhat negatiivit
8
2961
Vastaukset
- Skannerikuski vm-60
Tuotatuota. Noh negatiivi on negatiivi ja positiivi on positiivi. Erotat ne toisistaan nimenomaan siitä että positiivi on oikean kuvan näköinen ja negatiivi on"käänteinen", eli kuva ei ole oikean näköinen.
-On hyvä että negatiivisi ovat noinkin isoja, skannaustulos on parempi vaikka ihan asiallinen tuo skannerisi onkin. Koska nega ei mahdu pidikkeeseen niin skannaa ihan normaalisti lasilta. Valitse oikea skannaus tapa(nega/posa). Käytä suurinta mahdollista interpoloimatonta resoluutiota!
-Putsaa skanneri hyvin ja koita puhallella negat huolellisesti. Periaatteessa jos nega on kovin likainen sitä voi koittaa huuhdella varovasti tislatulla vedellä. Jos ne ovat jossain kehyksissä niin kehykset pitää poistaa jotta tulos on terävä.
-Tallenna tiedostot "raakana" ennen mitään käsittelyä pakkaamattomassa formaatissa, esim tiff, psd... Ja kun käsittelet niitä niin älä tallenna päälle vaan tallenna eri nimellä. Näin siksi että jos käsittely menee suteen tai haluaa myöhemmn tehdä muutoksia niin originaali on olemassa eikä tarvitse uudestaan alkaa skannailemaan.
pari linkkiä aiheesta:
http://www.cc.jyu.fi/atk/mactuki/skannaus-kuvat/
http://users.tkk.fi/~mbjorkro/Resoluutio.html
-Kuvankäsittely nyt on kuvankäsittelyä. Kaikki riippuu alkuperäisestä eli ohjeita on vähän kehno etänä antaa. Kyllä Elementsillä voi tehdä tärkeimmät säädöt.
Photoshop sivustoja on netti pullollansa, tässä muutama:
http://photoshoppari.netforce.fi/
http://www.hopeinenomena.net/viewforum.php?f=52
(mac-saitti, ammattilaisten suosima)
http://www.ratol.fi/opensource/foto6/index.htm- edellinen.
Perusjuttu: Koita skannata aina mahdollisimman suorassa olevia kuvia. Laatu laskee aina jos niitä joutuu kuvankäsittelyssä oikomaan. Lasille voi vaikka teipata jonkinlaiset kohdistusmerkit, se helpottaa jatkoa.
-Samaten kannattaa skannata aina niin monta negaa kerralla kuin lasille mahtuu. Skannaaminen on hidasta.....
-Ja muista skannata negat oikeinpäin!! - Matti-vaari
edellinen. kirjoitti:
Perusjuttu: Koita skannata aina mahdollisimman suorassa olevia kuvia. Laatu laskee aina jos niitä joutuu kuvankäsittelyssä oikomaan. Lasille voi vaikka teipata jonkinlaiset kohdistusmerkit, se helpottaa jatkoa.
-Samaten kannattaa skannata aina niin monta negaa kerralla kuin lasille mahtuu. Skannaaminen on hidasta.....
-Ja muista skannata negat oikeinpäin!!Kiitoksia ystävällisistä neuvoistasi. Olen kokeillut scannata suoraan lasilta. Ongelma on siinä, että scanneri kieltäytyy toimimasta "nega/posa" asennossa tai vastaavassa. Hyväksyy vain "platen" asennon. Siis, ei suostu scannaamaan niitä negatiiveinä, vaan kuvina.
Jos yritän värkätä niistä kuvia, niistä tulee musta- tai valkorakeisia. Säätövarat eivät riitä kuvien muokkaamiseen, koska scannaus on väärä.
- -Ridge-
Skanneri ei tunnista negatiiveja ilman sitä maskia, onko tällainen..?
http://www.intersys.gr/downloads/images/large/CANOSCAN-3000F-SLIDEHOLDER.jpg
Laita tuo paikoilleen ja laita negatiivi sen alapuolelle, eli negapidin vaan antaa merkin et negoja skannataan..
Peitä ylimääräiset alueet negatiivin ympäriltä vaikka jollain mustalla materiaalilla ettei skannerin valotus sekoa, rajaa manuaalisesti..
Voi olla et toimii tai ei, ei luulisi skannerin oleva niin viisas ettei antaisi rajata pidikkeen ulkopuolelta..- Matti-vaari
Juuri tuo scanneri on kyseessä. Kokeillaan, voiko sitä jujuttaa.
- joskus skannaaja joskus ei
Matti-vaari kirjoitti:
Juuri tuo scanneri on kyseessä. Kokeillaan, voiko sitä jujuttaa.
skannerin, jossa on sovittimet isoille filmeille. Esimerkiksi Canon 9950, hinta vähän alle 500.
Itse jouduin kyseisen hankkimaan juuri isojen negojen takia. Sillä onnistuu myös lasinegojen skannaus. - Matti-vaari
joskus skannaaja joskus ei kirjoitti:
skannerin, jossa on sovittimet isoille filmeille. Esimerkiksi Canon 9950, hinta vähän alle 500.
Itse jouduin kyseisen hankkimaan juuri isojen negojen takia. Sillä onnistuu myös lasinegojen skannaus.Kiitoksia kaikille, jotka yrittivät auttaa. Halvinta lienee lainata jostain suurennuskone ja tehdä ensin paperikuvat. Sitäkin on joskus tullut tehtyä.
- kannattaa tehdä
Matti-vaari kirjoitti:
Kiitoksia kaikille, jotka yrittivät auttaa. Halvinta lienee lainata jostain suurennuskone ja tehdä ensin paperikuvat. Sitäkin on joskus tullut tehtyä.
mahdollisimman suuriksi. Esim. A4:ksi kokoon suurimman skannauskoon mukaan. Ja kiiltävälle paperille. Mattapaperi saa aikaiseksi ikävän valoshown, kun valo poukkoilee pinnan epätasaisuuksista eri suuntiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?433020Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n352248Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari562168Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa802029Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh551742Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä161522Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr571489Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http441295Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1231212Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian161944