wii ohjain

toimii pc:ssä

8

926

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ???

      Luuletko tosiaan että tuo ei oo feikki?? Ei kannattais uskoo kaikkee mitä näkee netis.

      • -------------------

        Ei ole feikki. Tietokoneesta pitää löytyä bluetooth ja sopiva softa (joka on wiili:ä (wii linux) kehittävän porukan sivuilla).


    • Jussi24

      Joo kaikkee ne keksii taas haksaa siellä.

      Tossa kaikessa on vaah yks ongelma ja aika pahaki sellanen. Nuo on keksiny miten käytetään tuota WiiMoten kallistustunnistinta ja näppäimiä. Mutta ne ei ookkaan onnistunu yhdistää tota sensor-baria tietenkään tohon tietokoneeseen ni ne ei voi käyttää tuota ohjainta osoittimena ollenkaan. Tuollainen kallisteluominaisuus kyllä löytyy vanhemmistakin pädeistä mutta ei niissä missään ole sellaista osoitustunnistinta kuin WiiMotessa.

      Eli toisin sanoen noi ei ole onnistuneet saamaan käyttöönsä edes puolia tuon ohjaimen liikkeentunnistusominaisuuksista, eikä tuskin tule koskaan saamaankaan. Sitäpaitsi mikäli ne saisivatkin jollain adapterilla liitettyä sensor-barin tietokoneeseen, niin silloinhan Wii konsoli pitäisi joka tapauksessa ostaa, että saisi tuollaisen sensor-barin. Niitä ei myydä erikseen eikä niitä tule ohjaimen mukana.

      WiiMoten valjastaminen täysin tietokoneelle ei siis yksinkertaisesti onnistu.

      • Ds lover

        Sensorbar(=taskulamppu, joka lähettää näkymätöntä valoa) ei oikeasti aisti mitään niin kuin sen nimi antaa ymmäärtää, vaan se lähettää IR-valoa, siksi Wiimote menee sekaisin, jos sen taustalla on useita kirkkaita valon lähteitä. Sensor barin voi tehdä itse kahdesta tavallisesta kaukosäädöstä, että sillälailla. Sensorbaria ei tarvitse kiinnittää tietokoneeseen, eikä sitä tarvitse omistaa.

        Linux koodarit ovat todella sinnikkäitä eikä heiltä ole temppu eikä mikään laittaa Wiimote toimimaan tietokoneessa täydellisesti.

        Tutustu Wiiliin niin tiedät enemmän.


      • toimii

        Netistä glovepie ohjelma hae,ilmainen...ps. xboxin microsoft pulju tuo OHJAIMEN ITSE MARKKINOILLE ,PATENTIT EIVÄT MINKÄÄNLAINEN ESTE NE ON NYTKIN LISENSOITU NINTENDOLLE,JOTEN RAHALLA SAA MIKÄLI OHJAIMESTA HITTI TULEE....HYVÄSTI WII


    • Nokkelia

      Mutta minä en osta Wiitä että voisin käyttää ohjainta
      hiirenä vaan koska sen ohjaimen avulla voidaan
      luoda pelejä mitä ei ennen voitu.

      Jos tulevia Wii pelejä voisi emuloida koneella niin
      Wiillä ei tekisi mitään, mutta se että ohjainta
      käytetään hiirenä vanhoissa peleissä ei kiinnosta.

      Toisin sanoen viestisi on turhaa trollausta.

    • toi kursori

      Aikamoinen viive tossa ohjailussa pc:llä, sellaista ei esiinny Wiillä (pari valitusta on tullu, mutta ne on yksittäistapauksia).

    • Gabriel_Knight

      Saattaisi tulla Nintendolle ihan kivasti rahaa, jos PC-pelaajatkin alkaisivat suosimaan Wiin ohjainta.

      Wii nyt menee joka tapauksessa kaupaksi, kun niin monet naiset ja keski-ikäisetkin ovat kiinnostuneet siitä. Kaikkia ei tietenkään tietokoneella pelaaminen innosta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tai ketkä tappo eilen?

      Kenet ja miksi?
      Varkaus
      57
      2926
    2. Mitä teet mies?

      Oletko jonkun naisen kanssa? 😞
      Ikävä
      89
      998
    3. Kuka varasti Sisun rahat

      Kun lukee Sisun pöytäkirjaa, niin kuka on se, joka on varastanut Sisun rahat?!
      Sysmä
      13
      997
    4. Arvostele kaivattusi

      ulkonäköä, asteikolla 1-10. Perustelut myös 🧢
      Ikävä
      49
      886
    5. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      84
      844
    6. Miten sulla on niin kaunis

      Ääni. Sellainen rauhoittavan vangitseva, jolloin aika kuin hidastuu. Ihmettelen sua vielä aika paljon. Lähes joka aamu t
      Ikävä
      35
      771
    7. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      95
      729
    8. Ajattelen sinua

      vain. Ihoasi vasten ihoani, huuliasi huulillani, sormiasi vartalollani... Olen katkera elämälle siitä että se antoi sinu
      Ikävä
      27
      660
    9. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      86
      615
    10. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      585
    Aihe