Kiintolevyn

perusteellinen

tyhjennys ja puhdistus kaikesta tavarasta mitä levyllä on, riittääkö esimerkiksi GParted:lla osioitten poisto vai onko jokin tehokkaampi keino?

Tuo GParted on omalla asennus-cd:llä niin että sen voi käynnistää cd:ltä käsin.

9

487

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .:D

      Jos tarkoitus on tyhjentää levy niin, ettei tietoja voida palauttaa jälkikäteen, suosittelen käyttämään jotain disk wipe softaa (esim DBAN http://dban.sourceforge.net/ ) . Pelkkä osioiden poisto tai formatointi ei tuhoa levyllä olevaa dataa.

      • fdisk

        "Pelkkä osioiden poisto tai formatointi ei tuhoa levyllä olevaa dataa."

        Jos levyllä ei ole valtiosalaisuuksia, riittää mkfs (make filesystem eli formatointi). Osiointien poistaminen ei tuhoa levyllä olevaa dataa, mutta ei senkään palautus ole ihan yksinkertaista.


      • .:D
        fdisk kirjoitti:

        "Pelkkä osioiden poisto tai formatointi ei tuhoa levyllä olevaa dataa."

        Jos levyllä ei ole valtiosalaisuuksia, riittää mkfs (make filesystem eli formatointi). Osiointien poistaminen ei tuhoa levyllä olevaa dataa, mutta ei senkään palautus ole ihan yksinkertaista.

        Totta, jos levy ei ole menossa myyntiin tms, niin pelkkä formatointi riittää. Mutta oikeilla työkaluilla suuri osa uudelleenosioidun ja alustetun levyn tiedostoista on erittäin helposti ja nopeasti palautettavissa.


      • dfdfd
        fdisk kirjoitti:

        "Pelkkä osioiden poisto tai formatointi ei tuhoa levyllä olevaa dataa."

        Jos levyllä ei ole valtiosalaisuuksia, riittää mkfs (make filesystem eli formatointi). Osiointien poistaminen ei tuhoa levyllä olevaa dataa, mutta ei senkään palautus ole ihan yksinkertaista.

        Itseasiassa se kertaalleen formatoidun levyn tiedon palauttaminen ei ole ollenkaan niin mahdotonta kuin yleisesti luullaan. Jos levyllä on tärkeää dataa, jota levylle ei saa jäädä, niin formatointi ei todellakaan riitä. Se data pystytään yleensä lukemaan vielä formatoinninkin jälkeenkin. Yksi mahdollisuus on kirjottaa koko levyn kapasiteetin alalle satunnaista dataa, operaatio on syytä toistaa useamman kuin yhden kerran. Sekään ei ole pomminvarma keino.

        Jos levyllä on erittäin salaista tietoa, sillon oin syytä purkaa koko levy ja tuhota levykiekot, mutta niin salsesta tiedosta ei varmaankaan ole kyse :)


    • fdisk

      Osioiden poistamiseen fdisk. Tiedostojärjestelmän putsaamiseen riittää mkfs (vrt. format).
      Molemmat ovat jokaisen Linux-jakelun perustyökaluja.

    • Slackwaari

      Käynnistä kone live-CD:llä ja kirjoita koko levy täyteen nollaa:

      dd if=/dev/zero of=/dev/hda bs=2048

      kunnon foliohattu kirjoittaa tietenkin useamman kerran randomia ja sitten nollaa...

      dd if=/dev/urandom of=/dev/hda bs=2048

      • Mhhhh

        Päätteellekö tuo loitsu kirjoitetaan vai jollain muulla tavalla?


    • perusteellinen

      Kiitos, siinä tulikin kunnon tietopaketti.

    • rth

      noi on tehokkaita ja helppoja...eka löytyy googlella toka ultimate bootcd:ltä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      248
      5672
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      35
      3231
    3. Sofia Virta: bänet!

      Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.
      Maailman menoa
      134
      2552
    4. "Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"

      "Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää
      Maailman menoa
      210
      2013
    5. Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan

      (Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol
      Maailman menoa
      64
      1542
    6. Otan vielä joskus yhteyttä

      Ja jos et vastaa, niin tulen sinne. Pakko puhua.
      Ikävä
      64
      1007
    7. Niin että miten

      Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua
      Ikävä
      77
      937
    8. Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet

      Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni
      Sinkut
      123
      813
    9. Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun

      Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan
      Suomalaiset julkkikset
      8
      781
    10. Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa

      Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui
      Tv-sarjat
      10
      758
    Aihe