Onko olemassa ainetta, millä kaakelien saumauksen saisi vettä ja likaa hylkiväksi?
Saumausaine
vettä ja likaa hylkiväksi
71453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Osta ardexin saumalaastia. Toimii.. On veden kestävä sekä likaa hylkivä...
väritöntä sauma-aineen kyllästettä saa rautakaupoista
Noita litkuja myytiin kovalla metelillä kymmenisen vuotta sitten. Niiden kanssa lienee sama tilanne kuin on höyrysulunkin kanssa. Vesi pääsee kuitenkin saumalaastiin, mutta sen poistuminen haihtumalla voi olla huonoa, jos saumaan on vedetty tuo litku.
aina on saumassa hiushalkeamia,
joista vesi menee sisään,
sama ongelma kuin lateksimaalillakin talon seinässä,
jos ei ulkolaudoitus pääse haihtumaan sisäpuolelta, maali ei pysy,
jos pääsee malaus kestää "isältä pojalle".
ELI ei kannata pilata saumoja ihmeaineilla,
niissä ei ole mitään takuuta,
ja home voi olla tosiasia jo vuoden aikana,
mustina saumoina,
muuallakin kuin suihkunurkan seudulla lattiassa.
Ainakin muistaakseni Saxitilla on suohkepullossa jotain "saumantiivistysainetta" jonka pitäisi tiivistää saumaa ja tällä estää sauman likaantumista... Itse en ole koittanut koska meillä isompi ongelma on lasitamaton laatta kylpyhuoneessa. Laatat saa käydä kerran/kk juuriharjalla puhtaaksi. Tämän jälkeen laitan pintaan Kiillon Kisu kivisuojan... Pitää edes vähän paremmin laatan puhtaana.
ja mitäköhänvarten
saumattaessa. Suhteesta en tieda enka tarkkaa epoxin tyyppiakaan. Olen ollut viimeisen vuoden aikana kahdella isolla sairaala tyomaalla ja molemmilla on tehty nain. Laattamiehet sanovat epoxin tekevan sauman tiiviimmaksi ja likaa hylkivammaksi.