Olimme Kuubassa 21.11.-6.12. Kohteena kolme kaupunkia ja hotellimajoitus. Kuuba on mielenkiintoinen ja silmät avaava kokemus. Kansa kärsii. Maassa tarvittaisiin muutosta (uusi vallankumous).
Todellista elämää ja kulttuuria näkee turistirantojen ulkopuolla. Maan heikko taloudellinen tilanne näkyy selvästi turistirantojen ulkopuolella. Esimerkiksi tarpeellisia kulutustarvikkeita, kuten vessapaperia, ei näe juuri hotelleiden ulkopuolla. Myös ripuli- ja särkylääkkeet sekä laastari on syytä ottaa mukaan kotimaasta. Hyvän ruokapaikan löytäminen vaatii työtä.
Ehdottomasti parhaimmat kokemukset saimme itäisestä maakunnasta (Oriente) Santiago de Cubasta. Siellä on kaikki oleellinen kompaktissa mittakaavassa: itse kaupunki, son, sikarit, rommi ja (ystävälliset) ihmiset. Retket lähialueille onnistuvat edullisesti ja helposti jopa yksityisillä takseilla.
Myös Trinidad ja Playa Ancon on hyvä paikka lekotella rauhassa upean Karibian meren rannalla all inclusive-hotellissa.
Liikkuminen maan sisällä onnistuu mm. bussilla, mutta matkat voivat olla raastavia tiestön erittäin huonon kunnon vuoksi. Itse näimme pari kolarin ajanutta/matkalle hyytynyttä yöbussia matkalla Santiagosta Trinidadiin. Lensimme Havannasta Holguiniin Aerocaribbeanilla ja kokemus oli kaikin puolin positiivinen.
Havanna on selkesti yliarvostettu ja kaupunkikohteena hankala. Välimatkat ovat pitkiä, julkista liikennettä on hankala käyttää ja se toimii epävarmasti. Lisäksi paikalliset ottavat kontaktia pääosin rahansaannin toivossa ja taksikuskit yrittävät laskuttaa liikaa ja viedä väkisin omiin sopimuspaikkoihinsa syömään. Havannassa paikallisten neuvoihin ei kannata luottaa. Pimeän laskeuduttua on syytä varovaisuuteen tai muuten voit joutua väkivaltaisen ryöstön kohteeksi. Varo erityisesti Pradosta länteen ja San Martinista pohjoiseen rajautuvaa aluetta ja siellä Havana Centron Casa de la Musican kulmia.
p.s. Etsintäkuulutetaan 400 häämatkan ainutlaatuista lomakuvaa, jotka katosivat Havannan pimeyteen kouriintuntuvan sosialisointitoimenpiteen jälkeen. Palkkio luvassa.
Santiago de Cuba lämmitti, Havanna ei
4
2000
Vastaukset
- Zede
Ennenkin todettu, että Santiago de Cuba on hyvä paikka vierailla.
- Habana Vieja
Hmm... aika rankkaa tekstiä Havannasta. Olimme kaupungissa näköjään yhtäaikaa enkä voi sanoa kokeneeni Havannaa ihan noin. Toki häslärit tekevät hommaansa, mutta niistä pääse kohtuullisen helposti eroon. Taksikuski kyllä vie tasan tarkkaan sinne mihin haluaa kun sopii asiasta ennen lähtöä. Yhtään lähestymistä ryöstömielessä emme nähneet. En tiedä missä olit kun kamerasi (?) pöllittiin, mutta tässäkin hommassa pätee Darwin, olitteko ihan oikeasti siellä missä pimeällä ei pitäisi olla?
Santiagossa emme käyneet, joten sitä vastaan en toki voi vertailla. Itse pidin Havannasta vaikkakin hintataso oli ehkä korkeampi kuin oletin sen olevan. Toisaalta suomalaiselle melkein mikä tahansa maailman hintataso on vähintäänkin sama tai jonkin verran edullisempi. - PANUJL
Habana Vieja kirjoitti:
Hmm... aika rankkaa tekstiä Havannasta. Olimme kaupungissa näköjään yhtäaikaa enkä voi sanoa kokeneeni Havannaa ihan noin. Toki häslärit tekevät hommaansa, mutta niistä pääse kohtuullisen helposti eroon. Taksikuski kyllä vie tasan tarkkaan sinne mihin haluaa kun sopii asiasta ennen lähtöä. Yhtään lähestymistä ryöstömielessä emme nähneet. En tiedä missä olit kun kamerasi (?) pöllittiin, mutta tässäkin hommassa pätee Darwin, olitteko ihan oikeasti siellä missä pimeällä ei pitäisi olla?
Santiagossa emme käyneet, joten sitä vastaan en toki voi vertailla. Itse pidin Havannasta vaikkakin hintataso oli ehkä korkeampi kuin oletin sen olevan. Toisaalta suomalaiselle melkein mikä tahansa maailman hintataso on vähintäänkin sama tai jonkin verran edullisempi.Havannaan matkaavien kannattaa lukea Ulkoasiainministeriön matkustustiedote Kuubaa koskien. Se kannattaa ottaa kirjaimellisesti. Väkivaltaiset ryöstöt Havannassa ovat lisääntyneet. Unohtakaa Havanna, menkää Orienteen. Ryöstöjen kanssa ei ole Darwinin (evoluutioteorian?) kanssa mitään tekemistä. Ryöstö voi osua kenen tahansa liikkuvan ihmisen kohdalle myös kaupungin keskustassa päiväsaikaan esimerkiksi koiranulosteessa olevan San Lazaro tai Animas-kadun varrella.
Taksit voivat ajaa ennen matkaa tehdyistä sopimuksista huolimatta eri paikkaan kuin alun perin oli puhetta. Esimerkiksi ruokapaikkoihin, joista saavat rahaa, jos vievät turisteja sinne syömään. - ilp
PANUJL kirjoitti:
Havannaan matkaavien kannattaa lukea Ulkoasiainministeriön matkustustiedote Kuubaa koskien. Se kannattaa ottaa kirjaimellisesti. Väkivaltaiset ryöstöt Havannassa ovat lisääntyneet. Unohtakaa Havanna, menkää Orienteen. Ryöstöjen kanssa ei ole Darwinin (evoluutioteorian?) kanssa mitään tekemistä. Ryöstö voi osua kenen tahansa liikkuvan ihmisen kohdalle myös kaupungin keskustassa päiväsaikaan esimerkiksi koiranulosteessa olevan San Lazaro tai Animas-kadun varrella.
Taksit voivat ajaa ennen matkaa tehdyistä sopimuksista huolimatta eri paikkaan kuin alun perin oli puhetta. Esimerkiksi ruokapaikkoihin, joista saavat rahaa, jos vievät turisteja sinne syömään.olen matkustellut yli 30vuotta eripuolilla mailmaa ja kaikkialla voi tulla ryöstetyksi.minut on ryöstetty kerran ja se tapahtui santiagossa cuubassa,kylläkin yöllä.totean että aina on pidettävä varansa vaikka jotkut sanoo ettei siellä ja siellä tapahdu mitään,kuitenkin se voi tapahtua juuri silloin kuin sitä vähiten odottaa ja kelle vaan niin se tapahtui minullekkin vaikka olen ollut aika tarkka ja varovainen, läheltä piti tilanteita on ollut useasti ja monessa maassa,kuljen yleensä yksin kaverista vois olla apua tai sitten ei.turistit on potenttiaalia köyhille paikallisasukkaille, pitäkää tämä mielessä kun liikutte. olen ollut cuubassa 2 kertaa ja totesin että pahemmaksi menee koko ajan . muuten on maana käymisen arvoinen ja eroaa muista latinomaista aikalailla.ei se cuuba kuitenkaan niitä pahempia paikkoja rikosten suhteen oo mutta pahenee tiettävästi. kaikkissa suurkaupungessa on rikollisia ja latinomaissa yleensä. on niitä myös aasiassakin vaikka väitetään toista,kun kohdalle sattuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 343996
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131899Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631364Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951296Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.681195Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A51051- 47951
Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti333924Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥26911En haluaisi kaiken kuihtuvan pois
ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?39892