onko muilla samoja kokemuksia tällaisista mieltymyksistä? Tyttö on 3 kk ja lököttää lauteilla ja saa hepulin, jos ei pääse mukaan. Ja kaikille westien ostajille, hankkikaa kuten minäkin ulkomailta, eipähän ole ainakaan sukusiittoinen täältä ostettuna, liian paljon sellaista kuuluu..
minun westie
saunoo
4554
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
saunoo molemmat koirat mielellään.
Sukusiitoksen onneksi näkee tuolla kennelliiton jalostusrekisterissä. Suurin osa suomalaisten koirien jälkeläisistä on ulkotuonnin perimää, joten mistä moinen väite? Toivottavasti oma koirasi on hyvältä kasvattajalta tuotu ja rekisteritodistus aito.
Kyllä se sukusiitos on kasvattajasta kiinni, meidän koirien sukusiitokset pyörivät nollassa, koirat vastuuntuntoiselta westiekerhon kasvattajalta.
Meidän Onni 1v on ollut pienestä pitäen saunassa mukana, tosin alalauteella ja vain vähän aikaa löylyssä.
ostetut koirat voi olla yhtälailla sukusiittosia kun kotimaiset koiratkin. Naiivia uskoa että "ruoho on vihreämpää aidan toisella puolella". Kyllä hyviä ja huonoja koiria saa Suomesta ja maailmalta.
kuinka paljon ja mitä koiria suvusta löytyy,ulkonäkö ei saa olla ainut kriteeri.
Mutta silti on ihan ok,että on mahdollista saada vierasta verta minkä tahansa rodun geenipooliin.
Ja ulkomailta löytyy todella hyviä ja luotettavia kasvattajia joilla myös kauniita ja terveitä koiria.
Kuten äidilleni tulossa 1-2 Westityttöä ulkomailta.
Tietenkin papereilla,eihän siitä terveydestä ja kauneudesta muuten hyötyä ole.
Jos jotakuta kiinnostaa mistä,jne laittakaa yht.tietonne.