Fobiasta...kiinnostukseksi

snow white

Olen lapsesta asti pelännyt tosi kauheasti liskoja,käärmeitä ja hämähäkkejä. Hankin itselleni punakorvakilpikonnan ja liityin Suomen herpetologiseen yhdistykseen, jonka lehtiä luin suurella mielenkiinnolla. Niissä oli tietoa kyseisistä elukoista...ja kuinkas kävikään... hurahdin pahasti. Ensin hankin parta-agaman (jonka valitettavasti jouduin lopettamaan verenmyrkytyksen takia)joka oli aivan ihana otus ja varsinainen persoona. Seuraavaksi tuli viljakäärme tyttö, (söpö snow) vähän ujo tosin. Nyt haaveilen tarantellasta, mut täytyy ensin vähän tutkailla tietoa siitä. Miten se voikin muuttua niin että se mikä ennen oli ällöttävä karvainen otus jonka olisi halunnut tallata...on nyt sitten mun silmissä tosi kaunis karvoineen ja varsinkin väritykseltään. Pelko mulla oli opittua ja mitä enempi tietoa sitä mielenkiintoisempaa.
Tosin täytyy myöntää et vieläkin pelkään ihan sairaan pieniä hämiksiä vähän...

9

3641

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • rosea

      Sama juttu täällä, tosin sillä erotuksella, että kammosin vain hämähäkkejä, kääremistä olin haaveillut ikäni.

      En tahtonut "tartuttaa" kammoani lapsilleni, joten aloin "nielemään" pelkoni ja ensin seurailemaan kiinnostuksella luonnonvaraisia hämähäkkejä ja lopulta hankin ensimmäisen G. roseani. Tällä hetkellä hämyjä on kaksi, eli tuo rosea, sekä B.smithi, lisäksi on käärme ja akvaarioita, sekä kissoja ja koiria. Niin ja kaksi ötököistä, muista eläimistä sekä luonnosta hyvin kiinnostunutta lasta :D.

      • elikko.

        ottaisit myös kamelin, kirahvin, sarvikuonon sekä pari virtahepoa ulkoaltaaseen.


      • Röhnä-Reino
        elikko. kirjoitti:

        ottaisit myös kamelin, kirahvin, sarvikuonon sekä pari virtahepoa ulkoaltaaseen.

        ja sinulle suosittelen peräpuikkoa poikittain. Mikä siinä on että asialliseen kommenttiin pitää heti vittuilla???


    • ploo

      Pelkosi käärmeitä,liskoja ja hämähäkejäsi kohtaan oli vain siis ennakkoluulo. :D Ihmiset sanovat yleensä hyi eläimille mistä eivät mitään tiedä.Se on kyllä totta, että kun jostain lukee ei se enään niin inhottavalle tunnukkaan kun siihen tutustuu. Itse en voinut sietää mitään ötököitä yksikin hämppy tai ötökkä mikä huoneeseeni eksyi oli pian mennyttä elukkaa. Eli inhosin kaikenmaailman selkärangattomia eläimiä. Otin jossain vaiheessa parta-agaman joka on siis minulla vieläkin. Sitten tietty tuli jauhomatoja ja sirkkoja ym. purkkeihin ruuaksi.Rupesin lukemaan selkärangattomista eläimistä tarkemmin ja nyt unelmoin kotilosta, skorpionista ja "jättiläistuhatjalkasesta". Itsekkin hurahdin täysin selkärangattomiin ja kaikkiin eksoottisiin eläimiin :)

      • snow white

        oli munkin kiinnostus listalla jossain vaiheessa ja kävin kuolaamassa eläinliikkeessä niitä. Silloin vain en löytänyt tarpeeksi nopeasti suomenkielistä tietoa niistä ja ne kuolaamani ötöt kuolivat siellä liikkeessä( ei tainnut tietoa olla heilläkään.. kuivassa terraariossa pitivät). Ne ötöt oli upeita mustia yksilöitä.
        Jos joskus saan omia lapsia niin en heitä ainakaan opeta pelkäämään kaikkea mikä liikkuu varmuuden vuoksi. Eipä ne sisiliskot munkaan lapsuudessa olis mua kai syöneet. Terve varovaisuus esim kyyn suhteen on eri asia.


    • iiiigjrt5

      Mä pelkään niitä hirveesti, etenkin lukkeja.
      Liskoja en pelkää, ne on kivoi! Hämähäkit on pelottavii...

      • Vallilan Henkka

        ...niitä pitkäjalkaisia, hontelon näköisiä, jotka vipeltää aika nopeesti?
        Siis mitä nekin syö?


    • kärmespelekoonen

      jos käärmeitä haluatte, tulkaa hakemaan täältä. pihapiiris näkyy kymmenkunta päivässä. kesällä luonnollisesti.

    • pelottavat

      oon 25v nainen ja saan hysteerisen kohtauksen jo pienestäkin hämiksestä joten en voi kuin ihailla sua!

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3613
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      27
      1928
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      37
      1891
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1691
    5. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1452
    6. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1412
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      61
      1349
    8. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1105
    9. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      129
      1079
    10. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1073
    Aihe