Eikö New Yorkista saa hotellii ilman luottokorttii ? Aina lukee ,että credit card required. Jos menen hotelliin ja maksan viikon etukäteen suoraan tiskille käteisellä niin en pääse vai ?
cash rules
5
1088
Vastaukset
- Huuhuu
Niin sitten voit päästäkin. Viikoksi.
- tss
...hotelli haluaa taata että mm. huonepalvelu, minibaarin käyttö, mahdolliset vahingot ja kadonnut hotellin omaisuus (kylpytakit, pyyhkeet yms.) tulee korvattua.
En ole ollut yhdessäkään hotellissa Yhdysvalloissa, jossa ei olisi luottokorttia pyydetty, vaikka huone olisikin ollut jo etukäteen maksettu.
Lisäksi, jos maahan tulossa käy ilmi, että mitään majapaikkaa ei vielä ole, voi se herättää epäilyksiä.- matkamies
on USAssa epailyttava olento. Oletetaan etta hanella on raha-asiat niin huonolla tolalla ettei saa mistaan korttia. Tai luullaan etta han on "cash only" hommissa eli huumekauppias tms. Ei siis tervetullut moneenkaan hotelliin.
- American way
Juuri noin. Aivan noista syistä meiltäkin pyydettiin luottokorttitiedot hotellista New Yorkissa elokuussa 2006. Hotelli oli maksettu etukäteen, mutta ystävällisesti respa ilmoitti, että näistä syist luottokorttitiedot tarviaan.
Vaihtoehtona tuossa hotellissa (Hotel 41 at Times Square) olisi hyväksytytty
200 USD käteistä, joka olisi palauteuttu uloskirjoittauttuduttaessa. Ihan vain siitä syystä tuo käteinen kävi, koska olimme suomalaisia. Tuossa hotellissa oli, jostakin kumman syystä, erinomainen käsitys suomalaisista.
No myös meidän käyntimme jälkeen heillä on edelleen hyvä käsitys suomalaisista.
Muuten, ilmeisesti USAhan ei edes pääse, jos ei ole ilmoittaa osoitetta, jonne majoittuu. Korjaa, jos olen väärässä. - kasilaukku
American way kirjoitti:
Juuri noin. Aivan noista syistä meiltäkin pyydettiin luottokorttitiedot hotellista New Yorkissa elokuussa 2006. Hotelli oli maksettu etukäteen, mutta ystävällisesti respa ilmoitti, että näistä syist luottokorttitiedot tarviaan.
Vaihtoehtona tuossa hotellissa (Hotel 41 at Times Square) olisi hyväksytytty
200 USD käteistä, joka olisi palauteuttu uloskirjoittauttuduttaessa. Ihan vain siitä syystä tuo käteinen kävi, koska olimme suomalaisia. Tuossa hotellissa oli, jostakin kumman syystä, erinomainen käsitys suomalaisista.
No myös meidän käyntimme jälkeen heillä on edelleen hyvä käsitys suomalaisista.
Muuten, ilmeisesti USAhan ei edes pääse, jos ei ole ilmoittaa osoitetta, jonne majoittuu. Korjaa, jos olen väärässä.Taytyy olla osoite joo, eivatka taida edes pelkalla hotellin nimella enaa hyvaksya vaan osoite pitaa olla myos.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399097Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3737784Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681605408William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542292Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62069Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821698Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan191646Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921381Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4341310Stefusika räkättää
kun on viikon ollut kuivilla ja poliisi puhalluttaa just silloin. Muutoin olis jääny kiinni. Ja sekös sikamiestä hirnuttaa. Ällö ukko ja vielä ällömmä801186