Itsenäisyyspäivän paraatin ohimarssi keskeytyi sotaveteraanin käveltyä panssarivaunun alle. Video tapahtuneesta on nähtävillä "You Tube" sivulla. Miksi kunniavieraaksi kutsuttu 87-vuotias veteraani päätyy itsetuhoiseen heittäytymiseen? Järkyttävä tilanne!
1939-1945 KIITOS!
1939-1945 KIITOS!
Vastaukset 12
Vanhimmat
*perustuslain hyväksyntään * - yhden miehen boikotti ?
kyllä, että tuon ikäiset eivät kauheesti mieltään osoita. Taisi siis liittyä ihan elämään ja elämänkaareen. Pannassa toi aihe sotaveteraaneilta hyvin yleisesti, ylpeys siitä että on vienyt toisen ihmisen hengen oman itsensä takia. Sitäpaitsi ei se ollut meidän VIKA, että meidän PITI itsenäistyä. Se oli aivan erilainen se tilanne ja maailma silloin 1800-luvun lopulla. Vahvin voitti, ei välttämättä viisain. Veikkaisin, et sotaveteraanit eivät ole ottaneet edes kantaa hirveesti EU:hun ja sen tuomiin muutoksiin. Jäsenmaihin ja niiden johtoon kylläkin. Vähän sama kuin NATO tai YK, jotka eivät ole pannassa rauhan takia. Oli se kauhee paraati... Nauhalta katoin itsekin.
mistä löytyy... tarkemmin.
Mistäkö löytyy tarkemmin?
Oletko avuton?
Oletko laiska?
Itse löysin minuutissa.
Ihan omin avuin.
http://www.youtube.com/watch?v=tsjOLvYcuTc
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Panssarin alle jäänyt loukkaantui paraatissa/1135223486035
http://www.iltalehti.fi/uutiset/tankkiSH_uu.jpg
liittyy eu:lle myymiseen,menihän siellä rintamalla
nuoruus ja terveys-nyt katsottuna turhaan.Onhan tuo
selvä kannanotto nyky menoon.Olen sen kuullut monen
veteraanin suusta.
Kyllä itsekin olisin turhautunut jos olisin uhrannut terveyteni ja henkeni nykysuomen takia.Saatanan hinttarit ja hipit riehuu ja vaatii oikeuksiaan ja istuva lesbopresidentti heittää lisää löylyä.Raskasta työtä tekevä peruskansalainen on nykyään juntti jota saa maailmalla hävetä.Perusarvot pitäisi hoitaa ajantasalle ja purkaa turhautuminen ja viha Suomea rienaaviin sosiaalivähemmistöihin.Rasvataan pystykorvat ja rangaistuspataljoonat liikkeelle.Palautetaan Suomelle sen arvolle kuuluva ryhti!
Kyllä se taitaa olla niin ettei nyky Suomessa enää vanhoja arvosteta. Kaikilla on kiire rahan perään. Turhaa tähän asiaan on EUta vetää ja Halosta, joka ei lesbo ole muuten.Liian helpolla saadaan ja ahnehdeitaan. Vanhukset jäävät yksin sairauksiensa kanssa. Varsinkin yksin eläjät puolison kuoltua yms. Nuoret pilalle pilatut nulikat ARVOSTAVAT KAIKKEIN VÄHITEN.Juuri luin muualta kuinka BB yhteydessä huijattiin 82v mummoa antamaan kännykkä jolla sitten tytöt äänesti saria yli 1000e edestä. Äänestänyt nuori kommentoi juttua.Ei mummolle tarvi korvata. Jokainen huolehtikoon kännykästään itse. Tais olla sen Jyväskylässä kunnostautuneen sotaveteraanin puoliso? EtTä näin ihanaa ja hyvä tapaisia ollaan. Miksi ei oteta mallia muista kulttuureista joissa vanhuksia todella arvostetaan sen sijaan, että työnnetään romukoppaan dementoitumaan?
Et sinäkään paljon tiedä,arvelet vaan,kyllähän yksi sotaveteraani itki katkerasti,kun Suomi luovutettiin pois.
varmaan ajatteli, et mikä se on se huoraamisen tahi kauniimmin sanottuna se itsensä myymisen eli muumioimisen raja...
Pue vaattehes päälles pikku poika, pohjan kolthiainen, ja tuu tänhe meihjän tykö... Meht ostethaan ne kenghät sulle
Mutta tuskin kukaan tuosta syystä henkeään vie. Syy oli muualla. Mennäämpä suomalaiset itseemme. Avatkaa joskus se naapurin ovi muutenkin kuin verhojen takaa kyttäämällä ja kysykää mitä kuuluu, varsinkin kun on kyseessä vanhus!
Eipä tuo Suomi ennen Eu takaan ole sulle käytöstapoja ainkaan opettanut? tURHAN INISIJÄT!