Ubuntu Linux Suomi on ollut keräyksessä hyvänä kakkosena pitkään, mutta nyt on positiivarit ja hampunpössyttäjät kirineet ohi.
Eiköhän pistetä loput rammipalikoista ja näytönohjaimista jääneet eurot Pelastusarmeijan Joulupatakeräykseen "Ubuntu Linux Suomi" -pottiin !
http://www.joulupata.fi/cgi-bin/joulupata/default_new.cgi
Linux -yhteisön
4
373
Vastaukset
- åqeroptiq
olevan rajattu Ubuntulle.
Minä käytän Fedoraa. - hjhjhj
"Eiköhän pistetä loput rammipalikoista ja näytönohjaimista jääneet eurot Pelastusarmeijan Joulupatakeräykseen "Ubuntu Linux Suomi" -pottiin !"
Minkä takia? Eikö ton joulupatakeräyksen tarkotuksna ole auttaa toisia eikä kasvattaa virtuaalista jatketta jollekin osalle? Muutenkin on hiukan mautonta käyttää tuollaista keräystä mainostarkotuksessa.- sanoo ystävällisesti hän
En väitä että Ubuntu Linux Suomi pottiin tulisi muiden linux-käyttäjien lahjoittaa, mutta jos jopa työttömät ja opiskelijat ovat käyttäjäyhteisössä valmiita antamaan rahaa hyväntekeväisyyteen niin se sallittakoon Ubuntun käyttäjille.
Totta on, että tuossa saa ainakin hetkellistä näkyvyyttä, mutta raha silti menee hyvään tarkoitukseen ja on kannustava signaali joka haastaa muitakin yhteisöjä mukaan.
Mitä mukissa? AP Areena taasen on arvopaperi porukkaa jolla on rahaa ja tulee olemaan ykkösenä keräyksen loputtua ja kirkkaasti (katso aiempien vuosien keräystilanteet), silti en pidä edes sen keräystä mauttomana, pääasia että raha saadaan hyvän tarkoitukseen.
Sitten toisekseen ihmisiä saa lahjoitukseen helpommin mukaan kun jokin yhteisö pyrkii omasta joukostaan keräämään lahjoituksia. Tuskin samaa määrää saisi helposti normikäyttäjien toimesta johonkin anonyymilahjoituksiin. Tämä on siis paradoksaalista, sillä pahaksi kenties koettu "mainostaminen" muuttuukin tässä hyväksi.
Mikäli valituksen syynä muut asiat, niin toki voi perustaa Vista Suomi tms. potin tuonne. Tuohan lähinnä on vaan mittarina yhteisöiden arvomaailmasta, ja jokainen euro on loppupeleissä hyvä asia, harva sitä vuoden päästä muistaa "listasijoituksia", pääasia on toimittaa joulumieltä eteenpäin, tai ainakin mahdollisuutta siihen.
Eikä tuo siis mitään virtuaalista kasvata, sitä kasvattaa sensijaan juurikin se että ostetaan kallein Vista versio, kallis auto, tietokone tms. ja kerskaillaan sillä. Tosin tuossakin se kasvamispuoli jää luulon varaan.
- penut
lahjoitatte tai ette lahjoita. trollailut voi jättää sikseen. voi myös tehdä oman potin tai lahjoittaa johonkin toiseen pottiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o3296247Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki483706Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1502893"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2272200Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol1071763- 721292
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua831112Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni145983Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan10968Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui11914