cockerspanieli

koiraa vaille

Mietin koiran hankintaa ja yhtenä rotuvaihtoehtona on cockerspanieli. Haluaisin tietää vähän enemmän rodusta, jotta voin arvioida onko se minulle soveltuva.

Miten ne on yleensä sopeutuneet muihin eläimiin ja lapsiin? Meillä käy paljon lapsivieraita ja kissoja on entuudestaan. Koira joutuisi olemaan myös hevosten kanssa tekemisissä. Onko minkä verran perinnöllisiä sairauksia tai luonnehäiriöitä? Onko yleensä kuinka helppo kouluttaa, koska tulisi ensimmäiseksi koiraksi? Onko metsästys- vahtiviettiä, koska koira tulisi kerrotaloon jolloin vahtiminen on ongelma? Kuinka suuri liikunnan tarve, koska liikunta tulisi lenkillä käymällä?

2

1102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tietoa

      Minulla on cockerspanieli ollut kohta kaksi vuotta ja tässä vaiheessa voin sanoa, etten kyllä rotua vaihtamaan menisi.
      Kaikin puolin ihana rotu.

      Tottui lapsiin ja muihin eläimiin helposti, kun pennusta astii totuttaa niin ongelmia ei tule :) Enkä usko että hevoset on sen vaikeampi, kunhan ei jää jalkoihin, sen verta pieni kokoisia ovat.

      Erityisesti uroksilla puhutaan olevan kovapäisyyttä varsinkin murrosiässä. Mutta tätä kovapäisyyttä voi mielestäni esiintyä myös nartuilla. Hyvällä koulutuksella tästä ei kuitenkaan ongelmaa tule, täytyy alusta asti pitää selvänä kumpi on johtaja jne. Luonnevikoja esiintyy cockereilla, olen kuullut harmillisen monesta tapauksesta. Mutta en tämän takia sulkisi rotua kokonaan pois.

      Kouluttaminen on ollut suhteellisen helppoa. Riippuu tietenkin koirasta ja omasta tavasta kouluttaa. Kouluttamisen tulee olla mukavaa ja palkitsevaa :)

      Metsästysvietti on, lähinnä jälkien ja lintujen perään, muttei ole ongelma. Ja hyvällä tapakasvatuksella ja pienestä pitäen totuttamalla ei tätä vahtimisviettiä tule. Kerrostalossa asustelen itse, eikä mitään ongelmaa ole koskaan ollut :) Se on tietty ihan normaalia että haukkuu vieraiden tullessa sisälle, jotkut koirat eivät silloinkaan!

      Cockeri on todella eläväinen rotu, eli liikkuisi varmasti jatkuvasti. Tarvitsee siis liikuntaa päivittäin, muutoin saattaa purkaa toimettomuutensa jollain muulla tavalla, kuten pahanteolla. Lenkkeily riittää hyvin :) pari lyhyempää ja yksi pidempi päivässä riittää. Tai irti olo esim. metsässä tai pellolla.

      Cockeri on myös trimmattava rotu, eli karvaa tulee hoitaa säännöllisesti. Lähes jokaiselle cockerille kasvaa ns. pentuvilla (jolloin koira näyttää lähinnä epämääräiseltä karvakasalta :D) joka tulisi mielellään nyppiä pois kun alkaa irrota. Näin karvasta tulee huomattavasti kauniimpi aikuisena (ja helppohoitoisempi ainakin omallani). Jos cockeri tulee pelkäksi kotikoiraksi, voi karvan leikata helpommaksi säännöllisesti, eli kaikki hankalimmat koriste karvat pois. Jos käytät näyttelyissä tai haluat ihan cockerspanielilta näyttävän cockerin, kannattaa opetella itse trimmaamaan tai käyttää trimmaajalla säännöllisesti :)

      SUOSITTELEN cockeria!

      • omistaja2

        Cockeri tarvitsee ehdottomasti riittävän liikunnan ohella päivittäistä aktivointia ja aivojumppaa. Kyseessähän on varsinainen energiapaketti.
        Itselläni on uroscockeri, joka on hirmuälykäs tapaus ja vaatinut pienestä pitäen todella jämäkän otteen, on meinaan todellinen jästipää.
        Cockerin sanotaan olevan iloinen seurakaveri, mutta omasta mielestäni vasta silloin kun on osaavasti kouluttanut koiran. Cockerille täytyy myös tehdä heti pennusta pitäen selväksi oma paikkansa perheessä, eli alimpana arvojärjestyksessä.
        Todellakin pitää hyvin perehtyä rotuun ennen kuin söpön ulkonäön perusteella valitsee ko. rodun.
        Itse en tosin vaihtaisi pois =)
        Suosittelen aktiiviselle ja johdonmukaiselle ihmiselle.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      78
      2631
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1712
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1670
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1565
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1538
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      26
      1236
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      25
      1088
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1042
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1012
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      79
      996
    Aihe