Käynnistysongelma- hehkut vaihdettu,letkut vaihdettu,akku on uusi. Onkohan käynnistin ok kun pyörittää huonosti? onkohan se mahdollisesti syy ettei lähde käyntiin? Ei savuta ja koneella ajettu vain 320tkm, ei syö öljyä.
Passat 95 td käynnistysongelmat
3
437
Vastaukset
- minä.
tarkista että hehkuille tulee virta.minulta hajosi hehkun-rele omasta passatistani.
- pyörii
huonosti,akku on uusittu ja tarkistettu että startti saa kunnolla virtaa (johdot/kontaktit) niin suositelen ottamaan startin irti ja tarkastat hiilien kunnon ja toimivuuden. itsellä oli samoja oireita jetassa ja kun avasin startin niin yksi hiili oli jäänyt jumiin ja jousi ei jaksanut painaa sitä kunnolla kommutaattoria vasten. herkistelin kyseisen hiilen ja laitoin startin kasaan ja pelasi sen jälkeen kuin unelma.
- pasaatituuli
Mul oli Pasaatissa samat oireet 1.9TD -94 (440 000 km) eli heikko käynnistymään kylmänä:
akku vaihdettiin, hehkut tarkistettiin, ei auttanut. Mutta huomasin koekäytettäessä että alempi hihnapyörä heittää lähes 2cm sivusuunnassa!!!. Autoa ei sen jälkeen käytetty koska riski jakopään sekoamiseen on iso, jopa todennäköinenkin....Niitä on mennyt paljon paskaksi ajan saatossa. Huono käynnistyminen johtuu siitä että kun ala hihnapyörä liikahtaa (kiila on pettämässä )ja on irtoamassa niin jako=ajoitus on liikkunut ja silloin starttaus on vaikeaa...
Eli katso heti se alahihnapyörän kiinnitys ettei heitä lähes yhtään sivusuunnassa, jos on heittoa niin hihnapyörä on irtoamassa koska kiinnityspultti on susi systeemi yhdellä pulitilla kiristetty 90 kg momenttiin.
Heinolas dieselpiste Hahl hioi kampparin pään (takuutyö maksoi n. 150€ ku Vw halusi 900€ samasta työstä ilman takuuta) ja uusi hihnapyöränkiinnityksen sekä tietenkin vaihtoi jakohihnan ja kiristimen samalla.
Jos taas hehkusysteemis on muuta vikaa niin katkaise johtonipusta sininen johto (lämpöanturin johto) jolloin auto hehkuttasa aina, kylmänä tai kuumana. Haittana on että hehkurele palaa nopeasti eli jos muuten kestää 10 vuotta niin nyt vain ehkä vuoden...
T.Pasaatituuli
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse564234SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo2894127Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1633645Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky923545Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä843101Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit312467Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv361875Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575681773Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.161763- 371680