Photoshop cs2

photoshop cs

ongelma on...esim.kun avaan shopissa jonkun kuvan ja teen duplicatin siitä, haen uuden kuvan näytölle, niin jämähtää koko roska, ei liiku hiiri ei mikään, pitää koko kone bootata Resetillä, asensin koko jutun uudestaan..ei auta.missä mättää...kysyy nim. tahtoo leikkiä photoshopilla.PS. pitääkö asentaa koko winkku uudestaan, onkohan vinkun asetukset menneet joteskin solmuun.Muuten ohjelmat ..ACDSee ym toimii ihan ok

6

982

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viirukset.

      Laitteisto vaatimukset ovat Adoben saitilla ihan minimit, ei kukaan tuollaisilla koneilla töitä tee: http://www.adobe.com/fi/products/photoshop/systemreqs.html

      - Muistia saisi olla ainakin pari gigaa jos isompaa tiedostoa vääntelee, samaten laskentatehoa paaaljon enenpi.

      - Kovalevytilaa pitää olla todella paljon. Oletko laittanut scratch-diskit oikein?

      Oletan että tiedostosi ovat liian suuria koneesi kapasiteetille. Ja kapasiteettien vähyys johtuu todennäköisimmin typerästi tehdyistä asetuksista. Photarin omat asetukset löytyvät Preferensseistä. Winukan asetukset winukasta.

      Jos kyseessä on try out, niissä on useasti jotain ominaisuuksia karsittu jottei ohjelmistoa voi käyttää lainvastaisesti. Jos kyseessä on waretus niin sitten ei tiedä mikä roskaposti serveri koneellasi on.

      Tahtoisipa sitä itse kukin leikkiä ties mitä. Photari nyt sattuu olemaan kovan luokan ammattisofta. Sen opetteluun menee aika paljon aikaa.


      En usko että winukkaa välttämättä tarvitsee asentaa uudelleen jos mitään viiruksia ei ole löytynyt.

      • hohhoh

        on ylimielinen dorka toi vastaaja.
        Itsellä phorain uudelleen asennus, sekä turhien ylimääräisten plugareiden poisto auttoi samantyylisessä ongelmassa.


    • Photoshoppari

      Photoshop vaatii resursseja koneelta. Prosessori ja ram-muistia ym.. kuten ensimmäinen vastaaja totesi. Ohjelman oppii tekemällä.

      • .mietintämyssy

        tai sitten jospa versio ei ole aito ja kaatuilee, lieneekö netistä imuroitu. En epäile sanoin vain yhden mahdollisuuden


      • photarin käyttäjä
        .mietintämyssy kirjoitti:

        tai sitten jospa versio ei ole aito ja kaatuilee, lieneekö netistä imuroitu. En epäile sanoin vain yhden mahdollisuuden

        Jos on kunnon version netistä imuroinnut niin se ei kaatuile. Oletan että koneesi tehot eivät riitä pyörittämää kyseistä toimintoa. Suosittelen pienentämään kuvan kokoa ja kokeilemaan sen jälkeen. Pienenpi kuva vaatii vähemmän RAM-muistia.


      • mietintämyssy
        photarin käyttäjä kirjoitti:

        Jos on kunnon version netistä imuroinnut niin se ei kaatuile. Oletan että koneesi tehot eivät riitä pyörittämää kyseistä toimintoa. Suosittelen pienentämään kuvan kokoa ja kokeilemaan sen jälkeen. Pienenpi kuva vaatii vähemmän RAM-muistia.

        Niin ja uskamatonta mutta totta photoshop käyttää ramin lisäksi kovalevyn muistia pyörittämiseen mitä kovin moni ohjelma ei tee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      72
      1430
    2. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      81
      1335
    3. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      77
      1235
    4. Kyllä on ihmisillä paha olla

      Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan
      Sinkut
      163
      876
    5. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      52
      814
    6. Festivaaliko?

      Ei kunnon valoja tai mitään rakenteita, amatöörien puuhastelua äänentoistoa myöten.Yksi soittotaitonen bändi! Luisia kyl
      Kuhmo
      38
      765
    7. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      58
      740
    8. Mustikanpoimintaa

      Raskasta ja hidasta hommaa on vaikka kyllä pääsisi ihan hyville tuntipalkoille jos ämpärin tunnissa ehtisi hyvältä paika
      Maailman menoa
      84
      702
    9. Mies viimeinen viestisi..

      Minkä verran panostit? Oliko jotain kokreettista. Pyysitkö treffeille? Ilmoititko halusta tavata? Epämääräisiin ei mon
      Ikävä
      130
      662
    10. Ammoniakkivuoto

      Oliko tämä Kiantaman tehtaalla? Ei heitä huonot uutiset Kiantamaa kiertämästä. Pitäsikkö jo laittaa lappu luukulle ja mu
      Suomussalmi
      18
      628
    Aihe