ongelma on...esim.kun avaan shopissa jonkun kuvan ja teen duplicatin siitä, haen uuden kuvan näytölle, niin jämähtää koko roska, ei liiku hiiri ei mikään, pitää koko kone bootata Resetillä, asensin koko jutun uudestaan..ei auta.missä mättää...kysyy nim. tahtoo leikkiä photoshopilla.PS. pitääkö asentaa koko winkku uudestaan, onkohan vinkun asetukset menneet joteskin solmuun.Muuten ohjelmat ..ACDSee ym toimii ihan ok
Photoshop cs2
6
872
Vastaukset
- Viirukset.
Laitteisto vaatimukset ovat Adoben saitilla ihan minimit, ei kukaan tuollaisilla koneilla töitä tee: http://www.adobe.com/fi/products/photoshop/systemreqs.html
- Muistia saisi olla ainakin pari gigaa jos isompaa tiedostoa vääntelee, samaten laskentatehoa paaaljon enenpi.
- Kovalevytilaa pitää olla todella paljon. Oletko laittanut scratch-diskit oikein?
Oletan että tiedostosi ovat liian suuria koneesi kapasiteetille. Ja kapasiteettien vähyys johtuu todennäköisimmin typerästi tehdyistä asetuksista. Photarin omat asetukset löytyvät Preferensseistä. Winukan asetukset winukasta.
Jos kyseessä on try out, niissä on useasti jotain ominaisuuksia karsittu jottei ohjelmistoa voi käyttää lainvastaisesti. Jos kyseessä on waretus niin sitten ei tiedä mikä roskaposti serveri koneellasi on.
Tahtoisipa sitä itse kukin leikkiä ties mitä. Photari nyt sattuu olemaan kovan luokan ammattisofta. Sen opetteluun menee aika paljon aikaa.
En usko että winukkaa välttämättä tarvitsee asentaa uudelleen jos mitään viiruksia ei ole löytynyt.- hohhoh
on ylimielinen dorka toi vastaaja.
Itsellä phorain uudelleen asennus, sekä turhien ylimääräisten plugareiden poisto auttoi samantyylisessä ongelmassa.
- Photoshoppari
Photoshop vaatii resursseja koneelta. Prosessori ja ram-muistia ym.. kuten ensimmäinen vastaaja totesi. Ohjelman oppii tekemällä.
- .mietintämyssy
tai sitten jospa versio ei ole aito ja kaatuilee, lieneekö netistä imuroitu. En epäile sanoin vain yhden mahdollisuuden
- photarin käyttäjä
.mietintämyssy kirjoitti:
tai sitten jospa versio ei ole aito ja kaatuilee, lieneekö netistä imuroitu. En epäile sanoin vain yhden mahdollisuuden
Jos on kunnon version netistä imuroinnut niin se ei kaatuile. Oletan että koneesi tehot eivät riitä pyörittämää kyseistä toimintoa. Suosittelen pienentämään kuvan kokoa ja kokeilemaan sen jälkeen. Pienenpi kuva vaatii vähemmän RAM-muistia.
- mietintämyssy
photarin käyttäjä kirjoitti:
Jos on kunnon version netistä imuroinnut niin se ei kaatuile. Oletan että koneesi tehot eivät riitä pyörittämää kyseistä toimintoa. Suosittelen pienentämään kuvan kokoa ja kokeilemaan sen jälkeen. Pienenpi kuva vaatii vähemmän RAM-muistia.
Niin ja uskamatonta mutta totta photoshop käyttää ramin lisäksi kovalevyn muistia pyörittämiseen mitä kovin moni ohjelma ei tee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860
Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli399371"Mä elän vieläkin"
Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn433955Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.392644Pate Mustajärvi on kuollut
Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html1272566Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman
Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi1022509Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan
Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on271977Miten ikinä kelpaisin sulle
Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait161655Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää
Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.331457- 711287
Esko ja Martina viettävät joulua
Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen1791177