Photoshop cs2

photoshop cs

ongelma on...esim.kun avaan shopissa jonkun kuvan ja teen duplicatin siitä, haen uuden kuvan näytölle, niin jämähtää koko roska, ei liiku hiiri ei mikään, pitää koko kone bootata Resetillä, asensin koko jutun uudestaan..ei auta.missä mättää...kysyy nim. tahtoo leikkiä photoshopilla.PS. pitääkö asentaa koko winkku uudestaan, onkohan vinkun asetukset menneet joteskin solmuun.Muuten ohjelmat ..ACDSee ym toimii ihan ok

6

899

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Viirukset.

      Laitteisto vaatimukset ovat Adoben saitilla ihan minimit, ei kukaan tuollaisilla koneilla töitä tee: http://www.adobe.com/fi/products/photoshop/systemreqs.html

      - Muistia saisi olla ainakin pari gigaa jos isompaa tiedostoa vääntelee, samaten laskentatehoa paaaljon enenpi.

      - Kovalevytilaa pitää olla todella paljon. Oletko laittanut scratch-diskit oikein?

      Oletan että tiedostosi ovat liian suuria koneesi kapasiteetille. Ja kapasiteettien vähyys johtuu todennäköisimmin typerästi tehdyistä asetuksista. Photarin omat asetukset löytyvät Preferensseistä. Winukan asetukset winukasta.

      Jos kyseessä on try out, niissä on useasti jotain ominaisuuksia karsittu jottei ohjelmistoa voi käyttää lainvastaisesti. Jos kyseessä on waretus niin sitten ei tiedä mikä roskaposti serveri koneellasi on.

      Tahtoisipa sitä itse kukin leikkiä ties mitä. Photari nyt sattuu olemaan kovan luokan ammattisofta. Sen opetteluun menee aika paljon aikaa.


      En usko että winukkaa välttämättä tarvitsee asentaa uudelleen jos mitään viiruksia ei ole löytynyt.

      • hohhoh

        on ylimielinen dorka toi vastaaja.
        Itsellä phorain uudelleen asennus, sekä turhien ylimääräisten plugareiden poisto auttoi samantyylisessä ongelmassa.


    • Photoshoppari

      Photoshop vaatii resursseja koneelta. Prosessori ja ram-muistia ym.. kuten ensimmäinen vastaaja totesi. Ohjelman oppii tekemällä.

      • .mietintämyssy

        tai sitten jospa versio ei ole aito ja kaatuilee, lieneekö netistä imuroitu. En epäile sanoin vain yhden mahdollisuuden


      • photarin käyttäjä
        .mietintämyssy kirjoitti:

        tai sitten jospa versio ei ole aito ja kaatuilee, lieneekö netistä imuroitu. En epäile sanoin vain yhden mahdollisuuden

        Jos on kunnon version netistä imuroinnut niin se ei kaatuile. Oletan että koneesi tehot eivät riitä pyörittämää kyseistä toimintoa. Suosittelen pienentämään kuvan kokoa ja kokeilemaan sen jälkeen. Pienenpi kuva vaatii vähemmän RAM-muistia.


      • mietintämyssy
        photarin käyttäjä kirjoitti:

        Jos on kunnon version netistä imuroinnut niin se ei kaatuile. Oletan että koneesi tehot eivät riitä pyörittämää kyseistä toimintoa. Suosittelen pienentämään kuvan kokoa ja kokeilemaan sen jälkeen. Pienenpi kuva vaatii vähemmän RAM-muistia.

        Niin ja uskamatonta mutta totta photoshop käyttää ramin lisäksi kovalevyn muistia pyörittämiseen mitä kovin moni ohjelma ei tee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      64
      3710
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      66
      3492
    3. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      91
      3313
    4. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      58
      2732
    5. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      72
      2550
    6. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      56
      2211
    7. Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?

      Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.
      Maailman menoa
      50
      1380
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      1125
    9. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      117
      1112
    10. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      126
      1088
    Aihe