Tänään sapettaa. Eikä vähiten tuo liikenne!
Seuraavat sankarit ottavat pattiin:
- Risteyksissä tööttäilijät. Enköhän minä itse tiedä kuinka autoni kiihtyy, joten en viitsisi rynnätä täysperävaunurekan eteen, "jos vaikka kerkiäisi". Ja minä näen sen kevarin, joka tulee heikoilla valoilla, sinä et. Ei huvita tappaa 15-vuotiaita näin joulun alla varsinkaan.
- Oikealta ohittavat. Joo, motarilla neljän jälkeen ON ruuhkaa, jos se ärsyttää niin aja jonain muuna aikana. Seitsemän kaistanvaihtoa kilsan matkalla, eikä vilkkua tietenkään (kuka sitä tarvii?).
- Edellisten serkut, kiireiset. Roikutaan puskurissa ja parhaassa tapauksessa vilkutellaan valoja, jos edelläajava kehtaa ajaa vain 130 km/h satasen alueella.
- Ilman heijastinta kulkevat ihmiset ja ilman valoja sompailevat pyöräilijät. Joo, ihan sama, mitä heille käy, mutta hekin ovat jonkun äitejä, isiä, veljiä, lapsia... Eikä se ole sille autonkuljettajallekaan mukavaa. Näillä keleillä te ette todellakaan näy!!!
- Kaahailijat. Ymmärrän kaahailun motarilla vielä joten kuten, mutta kaaliin ei mene kuinka kukaan VOI pimeällä sateisella kelillä ajaa taajamassa, koulun ja päiväkodin lähellä seitsemääkymppiä neljänkympin alueella. Jojoon!
- Aikuiset, jotka eivät joka päivä varmista, että omalla muksulla on heijastin. Lapsi kun ei voi tajuta (kun ei voi aikuinenkaan) että ei kertakaikkiaan näy.
Kiitos.
Paha päivä
11
1044
Vastaukset
-Vesisade sateenvarjon unohduttua. Perse meinas revetä vitutuksesta kun just kotiin lähtiessä alkoi satamaan.
- MMies
*Vituttaa aamulla bussi, joka ei tulekaan.
*Vituttaa odotaa seuraavaa bussia vesisateessa. *Vituttaa liian pieni jalkatila bussissa, eli joutuu istumaan kahareisin ja sitten siihen viereen änkee joku 150 kiloinen juntti, jonka pitää saada molemmat kannikat siihen penkille jostain syystä.
Vituttaa ettei bussissa saa vetää röökiä.
Haistakaa vittu. - Kolli_Kellinen
...että minulla ei ole autoa ja metroasema on vieressä.
- Hörhö
listaltasi puuttuivat nuo hauskat veijariautoilijat, jotka moottoritiellä vaihtavat heti ohitettuaan eteen oikealle kaistalle, vaikka siihen ei olisi mitään syytä. Näinä vuodenaikoina se on oikein erityisen...
Täällä päin liikenne pelaa ja porukka pitää turvaliivejä. Tosin se yksi 10-vuotias valoton mopoilija jää erittäin todennäköisesti jonain iltana alleni.
- -k32v-
tää meinas jäädäkin tos viikko sitte auton alle. kun ei oo heijastinta. ja risteyksestä oli palanu ainoosta valaisimesta lamppu. ei vissiin paljoo heijastellu, mustat farkut ja musta takki, mustaa taustaa vasten. näyttää mustalle, veikkaisin.
mut oli sillä tyypilläkin sen verran vauhtia, et meni olosuhteet huomioonottaen aika lujaa risteykseen. ja pysähty n. 30cm päähä meikäläisen polvesta. sen verran ehti tekeen, et hyppäsin ilmaan, et putoon konepellille, jos tulee päälle. onneks en tullu, laskeuduin loikasta siis puskurin eteen.
siitä tajusin, kun kuulu nastarenkaiden ääni silleen, kun niistä ääntä lähtee, kun tullaan lujaa ja käännetään tiukkaan risteyksestä.
kundi vaan viittelöi jotain ratissa. vissiin, et mee v***uun siitä suojatieltä.
et kaikki kaahajat sais kyllä laittaa johonki kuritushuoneelle viikoks tai laittaa itte kävelemään. - sorisorisori
oon syyllinen melkeen kaikkeen tohon,mutta en kyllä ikuna soita torvea vaikka mieli tekisi.
- rankkaa liikuntaa
joka päivä. Loppuu valitus aika äkkiä kun agressiot valuvat maahan hien mukana.
...öööh ....ööh....öööööh
No eiköhän... Joo tuo kiukuttaa kun velipoika itkee mulle asioita joihin minä en voi vaikuttaa. Eikä pääse puusta pitkään. En ymmärrä... ihan ku kännissä jankkais.
mut muuta ikävää ei löydy.- Misery Index^^
Kiukuttele live kavereilles ja niille miehille jotka jonottaa sun oven takana.
- IngallsinLaura
Kiitos kivoista vastauksista. Mikään ei toimi ketutukseen kuin toisten samanlaiset kokemukset :)
Vaikka tuo heijastinjuttu on ihan kestoasia, ja oikeasti vakava sellainen.
Eräs ystäväni on opettanut, että vitutuksen määrä on aina vakio eli hyvänä päivänä voi olla varma, että se kostautuu jossain välissä. Ja bussilla kulkijaa lämmittää ajatus siitä, että samanlainen vitutus ja omat murheensa se on niilläkin, jotka lämpimissä autoissa istuvat.
Minusta on tullut raivopää vasta siirryttyäni (pakosta) autonrattiin. Junassa on mukavaa ja linja-autossa tunnelmaa.
Näihin kuviin, näihin (pikkujoulu)tunnelmiin... Niistäkin kemuista tulee taas harvinaisen kuivat kun on tuo auton riippakivi..mrr.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401380Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981335Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2891225- 1091095
- 191031
- 641015
- 711012
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161009Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176868Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju17833