hiiren hinta?

miisamamma

eli minkä hintaisia omat hiirenne ovat olleet ja ppitäisikö hiiren hinta olla korkempi vai onko nykyinen hyvä? miten paljon hinta eroa on eläinkaupan ja kasvattajalta ostetulta hiireltä? ihan mielenkiinnosta kyselen. kiitos.

3

452

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • suski87

      Osilla kasvattajilla urokset maksavat 5€ ja naaraat 8-10€, osilla kaikki sukupuolesta riippumatta sen 8-10€. Eläinkaupoissa olen nähnyt hiiriä myytävän 12-20 eurolla sukupuolesta riippumatta. Oman hiireni hankin markka-aikaan kymmenellä markalla eläinkaupasta, eli euroissa se olisi ollut n. 1,70€ (huomaa taas ettei omia hiiruja ole vähään aikaan ollut).

      Mielestäni hiirten hinta on suhteellisen alhaalla, se voisi ihan hyvin olla aina vähintään tuon kymmenen euroa. Harva lemmikeitä kuitenkaan ihan siinä määrin haalii että tuokaan summa ketään vararikkoon ajaisi. Vitonenkin on kuitenkin nykyään monille sen verran pieni raha, että eläin on helppo hankkia hetken mielijohteesta, etenkin kun hiiren monesti ajatellaan muutenkin olevan niin pieni ja huomaamaton. Etenkin pienet lapset saattavat käyttää alhaista hintaa hyväkseen lemmikkiä kinutessaan, kun se on kerran niin halpakin... Onhan se ja elinkustannuksetkin ovat pienet jos hiiri terveenä pysyy, mutta siinä kohtaa vain monet unohtavat että varusteisiin uppoaa useimmiten tuo summa moninkertaisesti, jos haluaa lemmikilleen kunnon olot järjestää. Tietenkin kirpparilta onnistuu joskus löytämään sopivan terran, pesäkopilla, juomapullolla ja ruokakupilla yht. 4 eurolla, mutta jos liikkeestä lähtee kaikkia hankkimaan uusina voi summa olla helposti yli kymmenkertainen. Nuorempana kun tuli oikeasti nähtyä niitä tapauksia joissa eläin hankittiin ilman vanhempien lupaa isoon lasipurkkiin tai pahvilaatikkoon elämään kun ei haluttu satsata asumukseen.

      • Muffemies

        Hiirä saa ilmaiseksikin. Itse olen vahtaillut kauppojen seinillä olevia myynti-ilmoitustauluja ja siellä on useasti "annetaan hiiriä" tms. ilmoituksia.:D


    • maksoi

      Eläinkaupasta ostettuna 20 €. Muustapa minulla ei ole kokemusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      5
      2732
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2571
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      9
      2259
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1865
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1443
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1433
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1144
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1053
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe