Suljinaika ja aukko

Tää on ehkä hieman tyhmä kysymys, mutta voisko joku selittää sillain yksinkertaisesti, että mitä on aukko ja suljinaika?
33646
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

... jo tulikin. Suljin aika on se aika jonka suljin on auki ja päästää valoa kennolle/filmille esim sekunnin viidessadasosa. Aukko on suhdeluku joka kertoo sen kuinka paljon valoa pääsee kennolle/filmille. Aukkoluvulla kun jaetaan polttoväli saadaan himmentimen aukon tarkka mitta, mutta se ei ole tärkeää koska esim. aukko F:5,6 merkitsee samaa valon määrää kaikilla polttoväleillä.

Äänestä
  • Kiitos!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kirna kirjoitti:

Tää on ehkä hieman tyhmä kysymys, mutta voisko joku selittää sillain yksinkertaisesti, että mitä on aukko ja suljinaika?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu