oliko oikein kutsua virpi kuitunen,kärähtänyt hiihtäjä linnan kutsuille.siis tuli selväksi että keinja kaihtamatta.
ensi vuonna on varmaankin valjakkala tummassa puvussa selittämässä että sorry minä olen nyt toinen ihminen.
ensi vuonna on varmaankin valjakkala tummassa puvussa selittämässä että sorry minä olen nyt toinen ihminen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Palauta arkistosta mieleen:
http://www.turunsanomat.fi/urheilu/?ts=1,3:1006:0:0,4:6:0:1:2001-09-27,104:6:82489,1:0:0:0:0:0:
jäänyt selvittämättä, miksi hemohesia käytettiin. Vastaapa Virpi tähän!
hallitse kirjoitustaitoa, etkä yhteisön toimintaa.
vastaus kysymykseen!
Itselläsi on pilkkuvirhe!
ole suomen kieli hallinnassa, kun moitit toisen virheetöntä tekstiä!
Palauta mieliin raportti:
http://www.minedu.fi/export/sites/default/OPM/Julkaisut/2001/liitteet/opm_57_dopingselvitys.pdf?lang=fi
heti ensimmäisessä kappaleessa oleellinen:
"Selvitysryhmällä ei ollut keinoja tarkistaa sille kerrottujen tietojen aitoutta. Plasmaekspandereiden käytön mahdollisen syyn – EPO:n käyttö – selvittäminen ei ilman poliisivaltuuksia voinut selvitysryhmältä onnistua"
Siis raportti on yhtä tyhjän kanssa. Olisi pitänyt olla poliisitutkinta, niin ehkä selvyys olisi tullut, miksi hemohesia käytettiin!
eli 160 maailmancupin kisassa ennen Lahtea ja ei päässyt starttaamaan.. Nyt Virpin arvot liikkunevat siinä 140 huitteissa.
Kaisan korkeille arvoillehan löytyikin sitten myöhemmin järkeenkäypä selitys..
Laittaisitko linkit Virpiä koskevan väitteesi perusteluksi, kiitos.
tiedoksi vaan, että suonensisäinen nesteytys oli tuolloin vielä sallittua, ja kuten artikkelista selvisi, Kuitunen ja Jauho uskoivat saavansa nesteytyksessä suola/sokeriliuosta, jolla nopeutettiin elimistön tasapainoa.
Etkö osannut lukea tätä tuosta artikkelista, vai onko sinulla vaikeuksia luetun ymmärtämisessä?
olettamukseksi jää ja kaiken lisäksi kilpailukielto oli aivan saman mittainen kuin epon käytössäkin, joten Virpi on täysin puhtaalla pöydällä! Kannustetaan Virpiä yhä parmpiin saavutuksiin!
Luin ko. artikkelin, ja ehkä tajusinkin, mutta asian ydinhän on juuri siinä, että USKOIVAT saaneensa sokeri/suolaliuosta. Mikä on totuus? Miksi hemoa heihin piti SALAA panna, se on jäänyt epäselväksi, ja siinä on toinen ongelman ydin, joka liittyy kiinteästi edelliseen. Mutta kuten tuolla todettiin, samanmittainen kilpailukielto olisi tullut EPO:n käytöstä, niin käytännössähän on sama, vaikka EPO:a olisi käytettykin. Moraalisesti ei ole sama. Kiinnostavaa olisi tietää totuus, mutta sen saamme tietää ehkä vasta sitten, kun joku asianosaisista tulee uskoon?
on, että silloiset lääkärit Mäkelä & Turpeinen tulevat uskoon! (Heitä tosin sitoo tietyllä tavalla vaitiolovelvollisuus)
puhuttiin ihan yleisesti Lahden kohun aikoihin. Muistaakseni Nove Mestossa ei Virpi päässyt starttaamaan. Yksi suomalainen lehtimies/toimittaja oli valmis menemään valalle ko. asiasta ja todistamaan väitteensä. Voithan kysyä asiaa esim. Piiraiselta, jos et muuten usko tai Virpiltä itseltään.
Virpin madaltuneet arvot (kilpailukiellon jälkeiset) näin omin silmin hiihtoliiton sivuilta, jossa niitä heidän lupaustensa mukaisesti julkaistiin.. ikuisesti.. Eipä taida enää löytyä..
Tässä mielenkiintoinen linkki aiheeseen liittyen. Eli kyllä muutkin osasivat..
http://www.turunsanomat.fi/urheilu/?ts=1,3:1006:0:0,4:6:0:1:2001-12-02,104:6:88999,1:0:0:0:0:0:
No siksi, että hiihtopomot halusivat kunniaa ja mainetta Virpin ja Millan saavutuksien kautta. Siis ei pienintäkään puolustelua sen "jätkäremmin" tekosiin, mutta tyttöjä "höynäytettiin" kylmän viileästi. Sen vuoksi kahden vuoden kilpailukielto oli heille kohtuuton ja mikä kaikkein kohtuuttominta, kaltaisenne tyypit mustamaalaavat heitä vielä lähes kuuden vuoden kuluttua tapahtumista. Koetahan siis asettua jonkimoisen kohtuullisuuden rajamaille.
On totta, ettei Virpi ole Nove Meston 4.2.2001 sprintin tuloslistassa, mutta kun ei löydy mitään väitetystä hemoglobiinirajan ylityksestä.
En usko, että Virpi oli Nove Mestossa, koska sprinttiin oli valittu ihan toiset hiihtäjät: Manninen, Sundqvist, Pienimäki ja Saarinen.
Todista siis väitteesi, äläkä levittele huhuja!
http://www.turunsanomat.fi/urheilu/?ts=1,3:1006:0:0,4:6:0:1:2001-02-05,104:6:64753,1:0:0:0:0:0:
Virpi ei saanut mitään elinkautistuomiota ja on sentään maan ehdotonta urheilijaeliittiä.
ja kansallissankareitahan siellä juhlitaan. Jo kirjoitustaitosi osoittaa, että et ole paljon tainut "ulkoilla". Viisainta tietenkin olisi, että kaltaistesi raapustuksiin kukaan ei vastaisi, mutta olkoon tämän kerran.
jauho on huume harppu.vituton nainen.
jälkeen ymmärrän kaiken. Et kuulu sivistyneeseen yhteiskuntaan.
konnevedellä aikoinaan taksikuskit olivat innokkaita ponssaamaan virpiä. mitenkähän nyt on, ovatko oppineet että rikollista ei kannata tukea,ja joka rikkoo sääntöjä niin rikkoo niitä jatkossakin. on sääli seurata että virpi ja milla saari sanovat että he eivät tienneet tai eivät ymmärtäneet että olivat saaneet mitään kiellettyä ainetta,että olisi edes pistetty. nämä naiset kun tulevat raskaaksi niin väittävät että ei heitä ole naitu tai ei ainakaan ole huomanneet että olisivat kyrpää saaneet.
et ole vielä peruskoulun kolmannellakaan. Ajatusmaailmasi perusteella, henkinen tasosi ei nouse edes peruskoulun kakkosluokkalaisen tasolle.
Tarkoitan, ei koskaan!
säälittävä ja kaikenlisäksi kirjoituksesi on semmoisella tasolla ettei sinusta tule normaalin ajatuskyvyn omaavaa aikuista koskaan!
Näyttää se olevan juurtunut kovaan ja tiukkaan tämä aihe. Nähtävästi oma elämä on niin tylsä, että on parempi vatkata muiden asioita ja tonkia talikolla ihan jo iäisyyden vanohoja asioita. Liekö vähän selvitettäviä asioita itsensä kanssa, jos on noinkin vaikea päästä yli, aikaakin on jo ehtinyt kulua aika hyvä tovi -mutta ei, se vaan on niin vaikea, kun on henk.koht. ongelmia nähtävästi.
Palatkaa jo normaaliin elämään tai hankkikaa sellainen jos ei pysty palaamaan, alkaa jo kyllästyttää tästä samasta aiheesta kitiseminen vuodesta toiseen.
Jos kerran on henkilökohtaisesti noin asiat pielessä, niin on varmaan sitten parempi mennä ammattiauttajan pakeille, jos noin paljon ahdistaa vieläkin tämä. Sieltä löytyy apu.
Olisiko mitään mahdollisuutta alkaa katsomaan vaan ja ainostaan suoraan eteenpäin. Sovittaisiin että Suomalaiset hiihtäjät ovat kärsineet rangaistuksensa olivatpa he itse syyllisiä taikka joukkueen lääkärit.Nyt on valitettavasti tilanne se että jos Suomalainen hiitäjä ei ole palkintopallilla se ei ole mistään kotoisin. Jos hän sitävastoin menestyy liitetään hänet dopingiin. Eikö olisi jo aika antaa urheilijoille mahdollisuus edustaa Suomea ja olla puhtaasti tukemassa heitä. Tässä taannoin olin kuuntelemassa Norjan maajoukkueen päävalmentajaa jolta kysyttiin Norjan lehdistön kommentteja mäkihyppääjistä. Hän kertoi mm. että kun norjalainen mäkihyppääjä pääsi maailmankupin 6-parhaan joukkoon päälehti kirjoitti 4-sivun jutun urheilijasta. Väliajalla sanoin että meillähän pelaa iltalehdet samalla lailla Mika ottaa yhden kaljan lehti kirjoittaa samat 4-sivua. Sen jälkeen kun ko lehti ilmoitti ettei julkaise hiihtotuloksia vaan negatiivisia juttuja hiihdosta päätin etten tule ostamaan yhtään numeroa ko. lehteä päätös on pitänyt. Toivon todellakin että alettaisiin katsomaan eteenpäin. Hyvää joulua kaikille.