eli asumme vuokralla omakotitalossa. lapsemme alkoi sairastelemaan heti siitä lähtien kun muutettiin, noin 10 kk sitten. kirkasta räkää, yskimistä ja nyt vielä ripuli joka ei johdu muusta kuin tästä samasta. koska hänen elimistönsä on koko ajan tulehdus tilassa.
no jokatapauksessa, tulokset tuli ja talosta löytyi sädesientä ja jotakin bakteerikantaa.
muutamme ensikuun puolivälissä, mutta miten huonekalut? mitä niille täytyy tehdä, hävittää lopullisesti?
entäs vaatteet, pestä kuumassa (90?), eikö ne kutistu?
vaatteissa on ainakin ihan hirvittävä haju, sen hoksasin kun olin muutaman yön puhtaassa talossa ja pistin ryysyjä päälle, niin hyi helvata. sellainen vanha, niin kuin märkäpuu olisi haissut.
korvaako vakuutus tämmöisestä mitään?
sädesienestä kyselen..
4
1212
Vastaukset
- vastauksia
http://personal.inet.fi/koti/haistahome/Kosteusvauriohome-Miten toimin.htm
- muuta kuin
Ei tarvitse tehdä mitään. Jos haluaa, voi pyyhkiä kostealla ja tektiilit pesee aivan normaalilämmöillä. Kaikki muu höpötys on homehysteriaa.
- amerikkalainen.
Ei sattumalta ole turhaa,
mutta
ohjeita huonekalujen hävityksestä en osaa sanoa,
tuo on uutta.
Enkä muutakaan ohjeita, mutta kysellä kannatta.
Toivottavasti seuraava asunto olisi lämmin ja kuiva.
---------ja kaikkitietävällekin.
Kyllä hometta on ja lapsikin sairastuu lattialla kontatessaan nopeasti,
että kaikentietäväkin vois harkita asiaa,
kun lastenlapsia kotiin tulee.
- jA HETI
sädesieni onse pahin, sädesieni mikrobit tulee rakenteidenkin läpi hengitys ilmaan. sitä voi esiintyä vaikka ei lahoovien rakenteiden kuten esim. betonin pinnalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648