Puutalon kellarin rakentaminen

Elli2006

Olisin kysellyt hintoja, mitä teillä on tullut maksamaan puutalon (Turku) kellarin kaivuu/rakentaminen saunatiloiksi? Tiedän tottakai, että materiaalit ovat erihintaisia, mutta noin-tietoja kaivattaisiin, että missä hintaluokassa liikutaan.

5

3618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • frage

      nyt kiltisti pyytämään tarjouksia,maankaivuu firmoista ja vaikka K-raurasta,hintahaarukka on valtava,veikkaisin et alle 50000€ jää

    • päällä niin

      maksaa 100 000 euroa jos yleensä pystyy tekemään.

      Jos perustukset tekemättä niin montun ja kellariseinien lisäkustannus 10000 euroa.

    • Saikke_sata

      Kokemuksen rintaäänella voin kertoa ettei ko. puuhaan kannata lähteä kuin soitellen sotaan. Kaivuu-urakka on aivan valtava, jos miettiin(oma kokemus), että maata pitää kaivaa 1m syvyydeltä 25m2 niin maa-ainesta kertyy 25m3 eli kolme kuorma-auton kuormallista. Itsellä kävi hyvä tuuri ettei maasta paljastunut kiviä tai kalliota, joka voi tehdä projektista käytännössä mahdottoman. No ok, kaivuuseen meni reilu 4kk, jonka jälkeen alkoi sähkötyöt/eristystyöt yms. Reilu vuosi tuli rakennettua ja vaikka hienohan siitä tuli niin en lähtisi projektiin enää näin jälkikäteen. Hinnaksi tuli itse tehtyny noin 24t€. No nyt on mukava saunoa kellarissa :) Kovin korkeaa huonetta siittä ei saa tekemälläkään, mulla korkeus on 210cm.

      Jos et saa ilmaista työvoimaa, unohda koko juttu!!!

    • Barchi Turku

      Antaisin seuraavat ohjeet:

      Jos todella pidät paikasta jossa asut, lisätilat tulevat todelliseen tarpeeseen ja sinulla on rahaa, niin mikään rakentaminen ei ole mahdotonta. Ota kuitenkin huomioon, että kellariin laajentaminen on neliöhinnaltaan kalliimpaa kuin uuden talon rakentaminen. Itse rakensin kellariin n. 35 m2. Ongelma ei ole itse rakentaminen, vaan tilojen valmistaminen siihen kuntoon, että siihen voidaan ylipäänsä rakentaa. Tällä tarkoitan mahd. kaivuu- ja louhintatöitä sekä maamassojen tuentaa. Omalla kohdalla jouduimme louhimaan kellarissa ollut kalliota. Irtokiveä tuli n. 150 m2 jotka kannoin käsin ulos -todellakin! Hinta pyörät 10000 euroa. Lisäksi maamassojen tuenta (eli ympärillä oleva maa-aines pyrkii tietysti laajentumaan siihen suuntaan mistä sitä otettiin pois) n. 5000 euroa. Eli nämä asiat ennen varsinaista rakentamista. Palkkaa joka tapauksessa projetin työnjohtaksi henkilö, jolla on kokemusta nimenomaan tämäntyyppisestä rakentamisesta, koska voit helpolla tuhota koko talon jos jokin menee vikaan -JA SE MAKSAA!!!

    • Toinen Elli

      Barchi, siis paljonko koko homma tuli sulla maksamaan? Itse mietin kellariin laajentamista, mutta suunnitelmissa olisi makuuhuone. Koko n. 20 m2. Tullee siis jonkun verran halvemmaksi kuin märkätilat. Työmiehiä löytyy muutama suvusta, eli jonkin verran pystyy itse tekemään. Onko tämä tosiaan hullun hommaa vai mitä mieltä olette? Paikka tosiaan sellainen, missä haluaisi jatkossakin asua, mutta tilaa tarvittaisiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      39
      2208
    2. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      49
      1787
    3. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      125
      1643
    4. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      104
      1346
    5. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      54
      1070
    6. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      76
      1018
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      59
      925
    8. Laita nyt se viesti

      Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗
      Ikävä
      54
      837
    9. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      102
      811
    10. Nähdäänkö me ensi

      Viikolla jossain?
      Ikävä
      61
      803
    Aihe