sonyn digijärkkäri

onko kokemuksia

kellä on, voisi jakaa niitä vähän täällä keskustelupalstalla. Itseäni kyseinen kamera kiinnostaisi, kannattaako siis ostaa sellainen??

9

2189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ville vikainen

      sonylla on ollut paljon kennovikoja, sekä omissa kameroissa että muille toimitetuissa kennoissa. ainakin odottaisin, että oikeita käyttäjien mielipiteitä tulisi.

      • ville 12 v.

        Niin, tahdoin vain kertoa kaikille, miten tyhmä olin, kun en tiennyt, että Sonyn valmistamia kennoja käyttävät mm. Canon, Nikon ja Pentax, joten vähiin käy valinnanvara, jos näitä merkkejä pitää vältellä.

        Ja kennovikahan taisi koskea ainoastaan kompaktikameroiden kennoja, mutta sekää ei estänyt minua yrittämästä trollausta, sangen huonoll amenstyksellä, kuten nyt jo ymmärrän.


    • Modis

      Itselläni on ollut, ostin heti kun tuli. On pelannut moitteetomasti.
      Ostin rungon ja erikseen ja alkuperäisiä valovoimaisemmat käytetyt optiikat. Olivat samanlaatuisia kuin muidenkin merkien mukana tulevat kakkulat, eivät huonot mutta uudet on tosiaan valvoimaisemmat (2;8)

    • Sonisti

      Itselläni on Alfa100 vakio objektilla. Objektin valovoimaisuus voisi olla parempi, mutta aivan kelpo peli. Kuvanvakaus on ISO plussa, ja käytänkin hieman pitenmpiä suljinaikoja joka on toiminut hyvin.

      Hifisteille Sonyssa ollee hieman liikaa kohinaa ISO 800 ja 1600 arvoilla. Toisaalta tuo kuvanvakaus antaa tosin paljon tasoitusta Sonyn suuntaan.

      Laukaisuääni on kovahko, joten älä hanki lintukameraksi. Kuvien värit ja tarkkuus muuten ällistyttävän hyvät. Myös hyviä putkia on saatavilla mikäli mielenkiinto kasvaa.

      Suosittelen.

    • kuvauksiin

      Samoin omistuksessani Sony. Runkona aivan mahtava.
      Objektiivit kittinä vertailukelpoisia muihin vastaaviin. Raha ratkaisee sitten lopputuloksen, elikkä kuinka monta tuhatta euroa sijoitat kakkuloisiin. Kokonaisuutena vertailukelpoinen muihin järjestelmiin.Suosittelen myös.

    • kahden vuoden

      se on hyvä kamera jos kahden vuoden päästä ei valiteta. Ikävä vaan että kaksi vuotta on piiitkä aika sonyn tuotteille kestää. Just Kiinan (!) laaduntarkastus hylkäsi markkinoille pyrkineet eräät Sonyn kamerat. tässä linkki: http://www.interfax.cn/displayarticle.asp?aid=8390&slug=SONY

      • Fotari

        Kaksi vuotta eteenpäin ja kaikkien kameroitten tekniikka on vanhentunut, merkistä riippumatta, uudet mallit jyräävät jatkuvasti, tekniikka etenee.
        On hyvä, että laaduntarkkailu pelaa, toivottavasti kaikilla merkeillä.


    • Sonymaan

      En tiedä tuleeko vastaus myöhässä...

      Olen nyt omistanut alpha100'n reilun kuukauden päivät ja olen ollut todella tyytyväinen. Olen ottanut paljon hyviä yökuvia, henkilöpotretteja ja maisemakuvia, ja tuo kuvanvakaaja on auttanut todella paljon suljinaikojen suhteen, toimii.

      Jos tarvitset nopeasti liikkuvan kohteen pysäytystä pimeässä, kohinaa on mielestäni turhan paljon.

      Muutenkin kamera on toiminut loistavasti. Otin esim ilotulituksesta kuvia, ja värit ja tarkkuus on ensiluokkaista. Valotusajat 8-13s välillä, ISO 100.

      Suosittelen kovasti, ellei liikkuvan kohteen kuvaaminen pimeässä ole todennäköisin kuvauskohde. Kittilinssi ei ole mitään kovin superia (ei ole kyllä muissakaan kameroissa), ja lukuunottamatta 70-200 f2.8 linssiä, hinnat ovat Sonylla ihan kohdallaan joten oikea linssi löytynee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      48
      2287
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      72
      2183
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      124
      1998
    4. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      44
      1912
    5. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      396
      1735
    6. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      106
      1683
    7. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      2
      1622
    8. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1514
    9. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      185
      1128
    10. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      987
    Aihe