Jatkuva kiima

hermo mennee

Onko tietoa jollain mikä pitää kissalla jatkuvan kiiman yllä? On huutanut jo reilun kuukauden vain parin päivän tauoilla. Kyseessä on siitoskissa, joten leikkaus ei tule kysymykseen. Ja koska pillereistäkin monesti on vain harmia ei niitäkään, joten onko mitään millä jatkuvan mouruamisen saa pois?

4

354

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiimakin

      käy rankaksi elimistölle. harmillinen tilanne. kannattaa keskustella eläinlääkärin kanssa, josko tässä tapauksessa pillerit olisi parempi vaihtoehto?

      tai ehkäpä kannattaisi ottaa yhteys eläinhomeopaattiin..

    • jatkuva kiima

      johtuu usein ympärivuotisista sähkövaloista. Luonnossahan kissojen kiima alkaa keväällä valon määrän lisääntyessä. Sisäkissoilla kiima voi olla jopa ympärivuotinen, johtuen sähkövalaistuksesta. Kannattaa tosiaan keskustella eläinlääkärin kanssa..

      • ...

        joulun alla linnutkin alkaa konsertoida helsingin keskustassa kevään malliin kun luulevat jouluvalaistuksen myötä että kevät on, Ilkka Koiviston kertomaa.

        Kaivoin homeopatiaoppaani ja siinä ell kertoo käyttäneensä urossiitoseläimille lievään rauhoittamiseen Avena satinaa eli kauranversouutetta.


    • catcat

      Ainoa keino jolla kiiman saa kokonaan loppumaan on tietenkin sterilointi, mutta koska se ei ole teidän kohdalla vielä ajankohtainen, suosittelen kääntymään kasvattajan ja eläinlääkärin puoleen. Kasvattajalla voi olla kokemusta mikä on paras keino selvitä naaraan kiimoista ja eläinlääkärin kanssa voi keskustella väliaikaisesti pillereiden syötöstä. Jos mahdollista naaraan astutushetkeä kannattaisi pyytää aikaistamaan (jos kissa on jo tarpeeksi vanha) ettei pillereitä tarvitsisi kovin kauan syöttää. Mutta koska kissalla on kiima noin raju, kannattaa syöttää mielummin niitä pillereitä vähän aikaa ja sitten leikata heti kun se on mahdollista.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      111
      2732
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      62
      1734
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      18
      1728
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      269
      1612
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      11
      1564
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      27
      1268
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      27
      1139
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1072
    9. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      88
      1048
    10. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1022
    Aihe