Ollaan lähdössä Phukettiin perheen kanssa (eka kerta) tammikuussa ja nyt alkoi kiinnostamaan valokuvaus snorklatessa ja sukeltaessa. Omista Nikonin digikameran ja tiedustelisin tietääkö joku onko kameroiden kotelot siellä edullisempia? Täällä ko. kotelot n. 170-250€ => tuntuu hiukan liian kalliilta vain harrastelijalle ja onko jotain nettisivua josta kotelon malleja ja hintaa voisi katsella?
Sukelluskotelo
Nikon Coolpix 5900
4673
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
niin saat tuntuman koko touhuun. Olen kuvannut Eilatissa, Egptissä ja Keniassa sellaisella ja ihan hyviä kuvia tulee. Hintakin on murto-osa. Tietysti jos aiot kuvailla muulloinkin ja paljon niin varmaan investointi kannattaa.
Kertakäyttökameroilla ei saa kunnollisia valokuvia. Veden alla valo katoaa nopeasti, punainen väri häipyy jo muutaman metrin syvyydessä.
Jos vähänkin kiinnostaa vedenalainen kuvaus, hanki se kotelo. Katso vaikka Ikeliten sivuilta.
että kannattaaako ostaa kameran hintanen reppu, vai tyytyä noihin teetettäviin kameroihin. jos 500-600b saa kertiksen, musta kannattaa ostaa. ite maksoin siitä 1200b. toki rannassa tietysti ostettuna. kuvat ok, vähä niiku n. 10v. sitten
Joo, ei se ole niin helppoa kun luulis, mutta osta semmonen kertakäyttöjuttu, minä viime talvena sellasella kuvailin Phuketissa, maksoi siellä muistaakseni n.450-500b, eli 10e täkäläistä suunilleen.